Turkiyada yaqinda qabul qilingan yangi qaror jamoatchilik orasida turlicha munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Rajab Toyib Erdo‘g‘on tomonidan imzolangan farmonga ko‘ra, ilgari xabar berilgandek barcha turkiy davlatlar fuqarolari emas, balki faqat turk kelib chiqishiga ega bo‘lgan chet el fuqarolariga ushbu tartib tatbiq etiladi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur hujjat “Turk kelib chiqishiga ega chet el fuqarolarining erkin kasbiy faoliyati va Turkiya davlat hamda xususiy muassasalarida ishga joylashishi to‘g‘risida”gi qarorni qisman yangilaydi.
Endilikda faqat turk millatiga mansub ekanligini isbotlagan shaxslar maxsus ruxsatsiz Turkiyada ishlash huquqiga ega bo‘ladi. O‘zbekistonning Turkiyadagi elchixonasi bergan izohga ko‘ra, bu qaror O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmaniston fuqarolariga taalluqli emas.
Ular uchun Turkiyada mehnat faoliyati amaldagi qonunchilik asosida, ya’ni ish vizasi va ruxsatnoma orqali amalga oshiriladi. Mutaxassislar fikricha, ushbu qaror Turkiyaning ichki mehnat bozorini himoya qilish hamda mahalliy kadrlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qabul qilingan.
Shu bilan birga, kelajakda turkiy davlatlar bilan mehnat munosabatlarini yengillashtirishga qaratilgan yangi kelishuvlar ishlab chiqilishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Bu qaror mehnat bozori barqarorligini saqlash va mahalliy ishchi kuchining ustuvorligini ta’minlashga xizmat qiladi.

Турция разрешила работу только для турок по происхождению
В Турции недавно принятое новое решение вызвало различные обсуждения в обществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу, подписанному президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, как сообщалось ранее, данное правило применяется не ко всем гражданам тюркских государств, а только к иностранным гражданам турецкого происхождения. По официальным данным, данный документ частично обновляет решение «О свободной профессиональной деятельности иностранных граждан турецкого происхождения и трудоустройстве в государственных и частных учреждениях Турции».
Теперь только лица, доказавшие принадлежность к турецкой нации, имеют право работать в Турции без специального разрешения. По разъяснению посольства Узбекистана в Турции, это решение не касается граждан Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана.
Для них трудовая деятельность в Турции осуществляется на основе действующего законодательства, то есть через рабочую визу и разрешение. По мнению специалистов, это решение принято с целью защиты внутреннего рынка труда Турции и поддержки местных кадров.
Вместе с тем, отмечается, что в будущем могут быть разработаны новые соглашения, направленные на упрощение трудовых отношений с тюркскими государствами. Это решение служит сохранению стабильности рынка труда и обеспечению приоритетности местной рабочей силы.