Tramp Venesuelada maxfiy operatsiyalarni boshladi
AQSh prezidenti Donald Tramp Markaziy razvedka boshqarmasiga Venesuela hududida maxfiy operatsiyalar o‘tkazish uchun rasmiy ruxsat berganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Oq uyda jurnalistlar bilan suhbatda so‘zlab berdi. Qaror AQSh harbiy kuchlari Karib dengizi akvatoriyasida narkotik modda tashishda gumon qilingan kemalarga zarba berganidan keyin qabul qilingan.
Sentabrdan buyon kamida beshta qayiq yo‘q qilingan va 27 kishi halok bo‘lgan. Ularning to‘rttasi Venesueladan chiqqanligi aytilmoqda.
Trampning ta’kidlashicha, bu qadam ikki asosiy sababga ko‘ra qabul qilingan. Birinchidan, Venesuela narkotiklarni AQShga katta miqdorda olib kirmoqda, ikkinchidan esa Venesueladan AQShga mahbuslar yuborilmoqda.
Prezident ma’muriyat quruqlikda ham zarbalarni ko‘rib chiqayotganini bildirdi, bu esa Vashingtonning Venesuelaga nisbatan siyosatini yanada keskinlashtirishini anglatadi. Shu kuni Venesuela prezidenti Nikolas Maduro milliy televideniyada chiqish qilib, MRB faoliyatini qoraladi va tinchlikka chaqirdi.
U MRBning “rejim almashtirish” amaliyotlarini Afg‘oniston, Iroq va Liviyadagi voqealar bilan solishtirib, bunday to‘ntarishlarga qarshi ekanligini bildirdi. Maduro 1973 yildagi Chili to‘ntarishini ham eslatib, Lotin Amerikasi yangi ziddiyatlarni xohlamasligini ta’kidladi.
Venesuela Tashqi ishlar vazirligi Trampning so‘zlarini “urushga chaqiruvchi va xavfli” deb baholadi. Vazir Ivan Gil bayonotida bu fikr xalqaro huquq va BMT Nizomiga zid ekanligi, jahon hamjamiyati tomonidan qoralanishi lozimligi aytildi.
AQSh Kongressining ikki partiya vakillari ham Tramp ma’muriyatining Venesuela narkokartellariga qarshi harbiy harakatlarini tanqid qildi va prezidentni Kongress roziligisiz urush boshlashda aybladi. Tahlilchilarning fikricha, Tramp ma’muriyati Venesuelaga bosimni kuchaytirish orqali Lotin Amerikasida o‘z nufuzini oshirishga intilmoqda.
Ammo hozircha hujum qilingan kemalar haqiqatdan narkotik tashiganiga oid aniq dalillar mavjud emas. Shu sababli, Vashington va Karakas o‘rtasidagi ziddiyat yangi bosqichga ko‘tarilib, siyosiy tortishuv ochiq harbiy to‘qnashuvga aylanish xavfi yuzaga kelmoqda.

Трамп начал секретные операции в Венесуэле
Президент США Дональд Трамп сообщил, что дал официальное разрешение Центральному разведывательному управлению на проведение секретных операций на территории Венесуэлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он рассказал в беседе с журналистами в Белом доме. Решение было принято после того, как военные США нанесли удары по судам, подозреваемым в перевозке наркотиков в акватории Карибского моря.
С сентября было уничтожено как минимум пять лодок, и погибло 27 человек. Сообщается, что четверо из них вышли из Венесуэлы.
По словам Трампа, этот шаг был принят по двум основным причинам. Во-первых, Венесуэла ввозит в США большие объемы наркотиков, во-вторых, из Венесуэлы в США отправляются заключённые.
Президент сообщил, что администрация рассматривает также удары по суше, что означает дальнейшее ужесточение политики Вашингтона в отношении Венесуэлы. В тот же день президент Венесуэлы Николас Мадуро выступил на национальном телевидении, осудил деятельность ЦРУ и призвал к миру.
Он сравнил операции ЦРУ по «смене режима» с событиями в Афганистане, Ираке и Ливии и заявил, что выступает против таких переворотов. Мадуро напомнил также о перевороте в Чили 1973 года и подчеркнул, что Латинская Америка не хочет новых конфликтов.
Министерство иностранных дел Венесуэлы охарактеризовало слова Трампа как «призыв к войне и опасные». В заявлении министра Ивана Гила говорится, что эти высказывания противоречат международному праву и уставу ООН, и должны быть осуждены мировым сообществом.
Двухпартийные представители Конгресса США также раскритиковали военные действия администрации Трампа против наркокартелей Венесуэлы и обвинили президента в начале войны без согласия Конгресса. По мнению аналитиков, администрация Трампа стремится усилить давление на Венесуэлу, чтобы увеличить своё влияние в Латинской Америке.
Однако пока нет точных доказательств того, что атакованные суда действительно перевозили наркотики. По этой причине конфликт между Вашингтоном и Каракасом выходит на новый уровень, и существует риск, что политическое противостояние перерастёт в открытое военное столкновение.