Tramp va Putin uchrashuvi kutilgan natija bermadi
Financial Times nashrining xabar berishicha, avgust oyida Alyaskada bo‘lib o‘tgan Donald Tramp va Vladimir Putin uchrashuvi kutilgan natijalarni bermadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Manbalarga ko‘ra, AQSh prezidenti Ukraina masalasidagi kelishuv muhokamasi o‘rniga Rossiya rahbari o‘rta asrlar tarixi haqida uzoq ma’ruza qilgan. Putin Tramp taklif qilgan “o‘t ochishni to‘xtatish evaziga sanksiyalarni yumshatish” variantini rad etgan.
Uning talablarida Ukraina to‘liq taslim bo‘lishi va Donbassdagi bosib olinmagan hududlarni Rossiyaga topshirish kirgan. Yopiq eshiklar ortida o‘tgan suhbatda Putin Trampga Ryurik, Yaroslav Mudriy va Bogdan Xmelnitskiy haqida tarixiy ma’ruza qilib, Rossiya va Ukraina “bir millat” degan g‘oyani asoslagan.
Manbalarga ko‘ra, Tramp bu gaplardan hayratda qolib, uchrashuvni tark etish bilan tahdid qilgan. Natijada muzokaralar muddatidan oldin yakunlangan va ikki tomon ishtirokidagi rejalashtirilgan iqtisodiy tushlik bekor qilingan.
Tramp Qrim anneksiyasini tan olish va Ukraina qo‘shinlarini Donbassdan qisman chiqarish taklifini bildirgan, ammo Putin butun mintaqani talab qilgan. Sammitdan keyin ikki yetakchi o‘rtasidagi munosabatlar keskin yomonlashgan.
Tramp Putinning muzokara uslubidan norozilik bildirib, Yevropa ittifoqchilariga Ukraina uchun Amerika zahiralaridan qurol sotib olishga ruxsat bergan. Shuningdek, Kiyevga Moskvagacha yetadigan Tomahawk raketa tizimlarini yetkazib berish masalasi muhokama qilingan.
Hindistonga esa AQSh Rossiya neftini sotib olishga qarshi 25 foizlik qo‘shimcha boj joriy qilgan. Shunga qaramay, Putin omma oldida Trampga nisbatan xushmuomala munosabatni saqlab qolmoqda.
U Charli Kirkning o‘ldirilishi munosabati bilan hamdardlik bildirgan va Trampni tinchlik uchun Nobel mukofotiga loyiq deb atagan. Politico nashri yozishicha, sammit ommaviy axborot vositalarida “Putinning g‘alabasi” sifatida yoritilishi Trampni qattiq g‘azablantirgan.
Biroq Oq uy rasmiy bayonotida Alyaskadagi muzokaralar samarali deb ta’kidlangan va muvaffaqiyatsiz o‘tganligi haqidagi gaplar asossiz deb topilgan. Ma’muriyat vakilining so‘zlariga ko‘ra, Vashington Rossiyaning pozitsiyasini yaxshiroq tushunish uchun har qanday muloqotni foydali deb hisoblaydi.

Встреча Трампа и Путина не принесла ожидаемых результатов
По сообщению издания Financial Times, встреча Дональда Трампа и Владимира Путина, состоявшаяся в августе на Аляске, не дала ожидаемых результатов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источников, вместо обсуждения соглашения по Украине президент США слушал длинную лекцию российского лидера о средневековой истории. Путин отверг вариант, предложенный Трампом, о смягчении санкций в обмен на прекращение огня.
В его требованиях было полное капитулирование Украины и передача России неподконтрольных территорий Донбасса. Во время закрытой беседы Путин прочитал Трампу историческую лекцию о Рюрике, Ярославе Мудром и Богдане Хмельницком, обосновывая идею, что Россия и Украина — «один народ».
По словам источников, Трамп был поражён этими словами и пригрозил покинуть встречу. В результате переговоры были завершены досрочно, а запланированный совместный экономический обед отменён.
Трамп предложил признать аннексию Крыма и частично вывести украинские войска из Донбасса, однако Путин потребовал всю территорию региона. После саммита отношения между двумя лидерами резко ухудшились.
Трамп выразил недовольство стилем ведения переговоров Путиным и разрешил европейским союзникам закупать оружие из американских запасов для Украины. Также обсуждалась поставка Киеву ракетных систем Tomahawk, способных достичь Москвы.
США ввели 25-процентную дополнительную пошлину на покупку российской нефти Индией. Несмотря на это, Путин сохраняет в публичных выступлениях вежливое отношение к Трампу.
Он выразил соболезнования в связи с убийством Чарли Кирка и назвал Трампа достойным Нобелевской премии мира. По информации издания Politico, освещение саммита в СМИ как «победы Путина» сильно разозлило Трампа.
Однако в официальном заявлении Белого дома переговоры на Аляске были названы продуктивными, а утверждения об их неудаче признаны необоснованными. Представитель администрации отметил, что Вашингтон считает любые диалоги полезными для лучшего понимания позиции России.