Tramp Ukrainadagi urushni tinch yo‘l bilan hal qilishni maqsad qilmoqda
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi urushni tugatish bo‘yicha yangi bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Vashington mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda. Trampning aytishicha, kelishuvga erishish barcha tomonlar uchun foydali bo‘ladi.
Agar kelishuv amalga oshmasa, ko‘pchilik katta zarar ko‘rishi mumkin. Davlat rahbari urushni to‘xtatish asosiy diplomatik maqsad ekanini ta’kidladi va Moskva hamda Kiyev bilan muloqotni davom ettirishlarini bildirdi.
Shuningdek, Ukraina hozircha g‘alaba qozonishi mumkin, ammo bu ehtimol juda past ekanligini qayd etdi. Tramp barcha masalalarni tinch yo‘l bilan hal qilish tarafdori ekanligini ta’kidladi.
Oq uy rahbari Vladimir Putin va Volodimir Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlar murakkabligini ham ochiqchasiga aytdi. Ularning bir-birini yomon ko‘rishi vaziyatni yanada qiyinlashtirmoqda, dedi Tramp.
Ma’lumot uchun, o‘tgan haftada Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qilgan. Bu suhbat 16-oktyabrda bo‘lib o‘tgan.
Ertasi kuni esa Tramp Oq uyda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan uchrashuv o‘tkazdi. Suhbatlardan so‘ng AQSH prezidenti Putin bilan ikkinchi uchrashuvni o‘tkazish niyatini ma’lum qildi.
Uchrashuv Budapeshtda bo‘lib o‘tishi mumkin, ammo aniq sana hali belgilanmagan. Uchrashuv yaqin haftalarda rejalashtirilmoqda.

Трамп ставит целью мирное разрешение войны в Украине
Президент США Дональд Трамп выступил с новым заявлением о прекращении войны в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Вашингтон использует все возможности для мирного урегулирования конфликта. Трамп отметил, что достижение соглашения будет выгодно для всех сторон.
Если соглашение не будет достигнуто, многие могут понести большие потери. Глава государства подчеркнул, что прекращение войны является основной дипломатической целью, и заявил о продолжении диалога с Москвой и Киевом.
Также он отметил, что Украина пока может одержать победу, но вероятность этого очень низка. Трамп подчеркнул, что выступает за мирное разрешение всех вопросов.
Глава Белого дома также откровенно заявил о сложности отношений между Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским. Их взаимная неприязнь усложняет ситуацию, сказал Трамп.
Для справки, на прошлой неделе Трамп провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Этот разговор состоялся 16 октября.
На следующий день Трамп встретился в Белом доме с президентом Украины Владимиром Зеленским. После переговоров президент США сообщил о намерении провести вторую встречу с Путиным.
Встреча может пройти в Будапеште, но точная дата пока не определена. Встреча планируется в ближайшие недели.
По мнению политологов, заявление Трампа свидетельствует об усилении дипломатической активности вокруг Украины. Вашингтон активно работает над разработкой нового формата, который приведет к долгосрочному политическому решению конфликта.