Bolgariya Putin va Tramp uchrashuvini qo‘llab-quvvatlaydi
Bolgariya hukumati Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSh prezidenti Donald Tramp o‘rtasida Budapeshtda uchrashuv o‘tkazish imkoniyatiga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat tashqi ishlar vaziri Georg Georgiyevning so‘zlariga ko‘ra, Sofiya tinchlik muzokaralariga xizmat qiladigan har qanday tashabbusni qo‘llab-quvvatlashga tayyor. U Bolgariya milliy radiosiga bergan intervyusida tinchlikka erishish uchun zarur bo‘lgan har qanday uchrashuvni tashkil etish eng to‘g‘ri yo‘l ekanini ta’kidladi.
Vazir jurnalist savoliga javoban uchrashuvda ishtirokchilar kelmasa, uning ma’nosi yo‘q ekanini aytdi. Shu bilan birga, u tinchlik muzokaralariga xizmat qiladigan har qanday harakatni qo‘llab-quvvatlashni ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, 16-oktyabr kuni Donald Tramp Rossiya prezidenti bilan ikki soatlik telefon muloqoti o‘tkazgan. Suhbattan so‘ng Tramp Budapeshtda yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazish niyatini ma’lum qilgan.
Boshqa tomondan, Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat va xavfsizlik bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas bu uchrashuv ehtimolini “yoqimsiz signal” deb baholadi. Uning fikricha, xalqaro jinoiy sud tomonidan qidirilayotgan shaxsning Yevropa hududiga kelishi noqulay holatdir.
Shu bilan birga, Kallas agar uchrashuv tinchlik muzokaralariga yordam bersa, uning siyosiy ahamiyati borligini tan oldi. Bolgariyaning ushbu bayonoti Yevropa siyosiy maydonida katta e’tibor qozondi.
Ayrim tahlilchilar Sofiyaning munosabatini pragmatik va diplomatik yondashuv deb atamoqda. Unga ko‘ra, Bolgariya Moskva bilan munosabatlarni yomonlashtirmasdan, Yevropa Ittifoqi siyosati bilan ham ziddiyatga kirishmaslikni maqsad qilgan.
Hozircha Putin va Tramp o‘rtasidagi Budapesht sammitining aniq sanasi ma’lum emas, ammo diplomatik manbalarga ko‘ra, uchrashuv yaqin haftalarda bo‘lib o‘tishi mumkin.

Болгария поддерживает встречу Путина и Трампа
Правительство Болгарии высказалось по поводу возможности проведения встречи между президентом России Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом в Будапеште. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра иностранных дел страны Георга Георгиева, София готова поддержать любую инициативу, способствующую мирным переговорам. В интервью Болгарскому национальному радио он подчеркнул, что организация любой встречи, необходимой для достижения мира, является самым правильным путем.
Министр в ответ на вопрос журналиста отметил, что если участники не придут на встречу, она не имеет смысла. Вместе с тем он подчеркнул поддержку любых действий, способствующих мирным переговорам.
Напомним, 16 октября Дональд Трамп провел двухчасовой телефонный разговор с президентом России. После беседы Трамп заявил о намерении провести личную встречу в Будапеште.
С другой стороны, верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас охарактеризовала возможность этой встречи как «неприятный сигнал». По ее мнению, приезд лица, разыскиваемого Международным уголовным судом, на территорию Европы является неудобной ситуацией.
Вместе с тем Каллас признала, что если встреча поможет мирным переговорам, она имеет политическое значение. Заявление Болгарии привлекло большое внимание на европейской политической арене.
Некоторые аналитики называют позицию Софии прагматичным и дипломатическим подходом. По их мнению, Болгария стремится не ухудшать отношения с Москвой и одновременно не вступать в конфликт с политикой Европейского союза.
Пока точная дата саммита в Будапеште между Путиным и Трампом неизвестна, однако, по дипломатическим источникам, встреча может состояться в ближайшие недели.