Makron va Sarkozi Yeliseyda uchrashdi, sud masalasi muhokama qilindi
Ushbu uchrashuv 17 oktyabr kuni bo‘lib o‘tdi va taxminan bir soat davom etdi. Hozircha rasmiy Parij uchrashuv haqida hech qanday izoh bermadi, shuningdek, suhbat mazmuni ham sir saqlanmoqda.
Figaro nashrining manbalariga ko‘ra, Makron va Sarkozi sud qarori haqida muhokama qilmagan. Biroq, birinchi instansiya hukmidan so‘ng Sarkozining jazoni o‘tash tartibi, xususan, uni tartibli koloniyaga o‘tkazish masalasi muhokama qilindi.
Prezident Makron ta’kidlaganidek, amaldagi davlat rahbarlari qonun asosida immunitetga ega, ammo sobiq prezidentlarga bunday huquq tatbiq etilmaydi. Eslatib o‘tamiz, 25 sentyabr kuni sud Nikolya Sarkozini saylovoldi kampaniyasini noqonuniy moliyalashtirishda aybdor deb topib, besh yilga ozodlikdan mahrum qildi.
21 oktyabrda u Parijdagi “La Sante” qamoqxonasiga joylashtiriladi. 70 yoshli sobiq prezident jazoni maxsus VIP bo‘limdagi bir kishilik kamerada o‘taydi.
Bu qaror uning yoshi va sobiq davlat rahbari maqomini inobatga olgan holda qabul qilindi. Nikolya Sarkozi 2007 yildan 2012 yilgacha Fransiya prezidenti bo‘lgan.
Unga qarshi tergov 2013 yilda boshlangan va sud jarayonida uning prezidentlik kampaniyasi Liviya hukumati tomonidan noqonuniy moliyalashtirilgani aniqlangan. Sarkozi o‘z aybini rad etdi va hukmni Fransiyani tahqirlash deb atadi.
Uning himoyachilari apellyatsiya berishni rejalashtirmoqda. Mutaxassislar fikricha, Makron va Sarkozi uchrashuvi Fransiyadagi siyosiy jarayonlarga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Макрон и Саркози встретились в Елисее, обсуждался вопрос суда
Президент Франции Эммануэль Макрон принял в Елисейском дворце бывшего главу государства Николя Саркози. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча состоялась 17 октября и длилась примерно час. Официальный Париж пока не дал никаких комментариев по поводу встречи, а содержание беседы остается в тайне.
По данным источников издания Figaro, Макрон и Саркози не обсуждали судебное решение. Однако после приговора первой инстанции обсуждался порядок отбывания наказания Саркози, в частности вопрос о переводе его в исправительную колонию.
Как подчеркнул президент Макрон, действующие главы государств обладают иммунитетом на основании закона, однако бывшие президенты таких прав не имеют. Напомним, 25 сентября суд признал Николя Саркози виновным в незаконном финансировании предвыборной кампании и приговорил к пяти годам лишения свободы.
21 октября он будет помещён в тюрьму «La Santé» в Париже. 70-летний бывший президент будет отбывать наказание в одиночной камере в специальном VIP-отделении.
Это решение было принято с учётом его возраста и статуса бывшего главы государства. Николя Саркози был президентом Франции с 2007 по 2012 год.
Против него расследование началось в 2013 году, и в ходе судебного процесса было установлено, что его президентская кампания финансировалась незаконно правительством Ливии. Саркози отрицал свою вину и назвал приговор оскорблением Франции.
Его защитники планируют подать апелляцию. По мнению экспертов, встреча Макрона и Саркози может оказать значительное влияние на политические процессы во Франции.