AQSh Xitoyga ilg‘or texnologiyalar eksportini cheklaydi
Donald Tramp ma’muriyati AQShda ishlab chiqilgan dasturiy ta’minot asosida yaratilgan mahsulotlarning Xitoyga eksportini cheklash choralarini ko‘rmoqda. Bu qaror Xitoy tomonidan noyob yer metallari eksportiga qo‘yilgan cheklovlarga javoban ishlab chiqilgan.
Yangi cheklovlar noutbuklar, aviatsiya qismlari va boshqa ilg‘or texnologik mahsulotlarga taalluqli bo‘lishi mumkin. Tramp bu oy boshida Xitoyga nisbatan 100 foizlik bojlar va muqim dasturiy ta’minot eksportiga qat’iy nazorat o‘rnatilishini e’lon qilgan edi.
Hozircha ushbu cheklovlar qachon kuchga kirishi aniqlanmagan. Mutaxassislar fikricha, ushbu choralar AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo ziddiyatini yanada kuchaytirishi mumkin.
Xitoy elchixonasi esa AQShning bir tomonlama bosim siyosatini tanqid qilib, o‘z manfaatlarini himoya qilishga tayyor ekanligini bildirgan. Agar reja amalga oshsa, u 2022-yilda Rossiyaga nisbatan qo‘llangan eksport cheklovlariga o‘xshash bo‘ladi.
Shuningdek, Tramp va Xitoy rahbari Si Szinpin yaqin kunlarda Janubiy Koreyada uchrashishi rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu savdo masalasi muzokaralarda muhim mavzu sifatida ko‘rilishi kutilmoqda. Bu jarayon xalqaro savdo munosabatlariga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

США ограничивают экспорт передовых технологий в Китай
Правительство США планирует ввести новые торговые ограничения против Китая. Об этом сообщает Zamin.uz.
Администрация Дональда Трампа принимает меры по ограничению экспорта продуктов, созданных на основе программного обеспечения, разработанного в США, в Китай. Это решение было разработано в ответ на ограничения Китая на экспорт редкоземельных металлов.
Новые ограничения могут касаться ноутбуков, авиационных деталей и других передовых технологических продуктов. В начале этого месяца Трамп объявил о введении 100-процентных пошлин на Китай и строгом контроле за экспортом критического программного обеспечения.
Пока не известно, когда эти ограничения вступят в силу. По мнению экспертов, эти меры могут усилить торговое противостояние между США и Китаем.
Посольство Китая критиковало одностороннюю политику давления США и заявило о готовности защищать свои интересы. Если план будет реализован, он будет похож на экспортные ограничения, введённые в 2022 году против России.
Кроме того, запланирована встреча Дональда Трампа и лидера Китая Си Цзиньпина в ближайшие дни в Южной Корее, где этот торговый вопрос ожидается как важная тема переговоров. Этот процесс может оказать значительное влияние на международные торговые отношения.