Ushbu ilmiy yutuq South China Morning Post nashri tomonidan e’lon qilindi. Shimoli-g‘arbiy politexnika universitetining mexanika va elektrotexnika fakulteti tadqiqotchisi Tao Kay boshchiligidagi jamoa tomonidan ishlab chiqilgan bu qurilma “suvosti fantomi” nomi bilan tanilgan.
Tadqiqotchilar ta’kidlashicha, dron suvga tushgach, haqiqiy meduzadan farq qilmaydi va uning tabiiy harakati suv ostida yashirin monitoring, biologik muhitni kuzatish hamda infratuzilmalarni tekshirish uchun qulay imkoniyat yaratadi. Tao Kayning so‘zlariga ko‘ra, dronning energiya sarfi juda kam bo‘lib, u deyarli shovqin chiqarmaydi.
Tashqi ko‘rinishi tabiiy meduzaga o‘xshashligi sababli chuqur suvlarda ekologik tahlil va yashirin missiyalar uchun ideal hisoblanadi. Meduza-dronning asosiy qismi shaffof gidrogel elektrod materialidan tayyorlangan bo‘lib, uning tanasi soyabon shaklidagi bosh va harakatlanuvchi paychalardan tashkil topgan.
Qurilmaning diametri 120 millimetr, og‘irligi esa atigi 56 grammni tashkil etadi. Robot harakatlanish uchun elektrostatik gidravlik aktuatordan foydalanadi, bu mexanizm haqiqiy meduzaning tabiiy harakatlarini taqlid qiladi.
Dron 28,5 millivatt quvvatda ishlaydi va suv ostida deyarli hech qanday fizik yoki akustik iz qoldirmaydi. Bu esa unga uzoq muddatli yashirin kuzatuvlarni amalga oshirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, meduza-dron miniatyura kamera moduli va ichki sun’iy intellekt chipi bilan jihozlangan bo‘lib, to‘plangan ma’lumotlarni mustaqil tahlil qiladi va zarurat bo‘lganda real vaqt rejimida signal uzata oladi. Mutaxassislar fikricha, ushbu yangilik suv osti tadqiqotlari, ekologik monitoring va harbiy razvedka sohalarida yangi bosqich boshlanishiga sabab bo‘ladi.
Xitoyning bu loyihasi suvosti robototexnikasida yangi avlodni yaratish sifatida baholanmoqda. Ushbu qurilma kelajakda suv osti faoliyatlarining samaradorligini oshirish va muhim ma’lumotlarni yashirin tarzda to‘plash imkonini beradi.

В Китае создан подводный дрон в форме медузы
Китайские инженеры создали подводного дрона в форме медузы, способного незаметно передвигаться под водой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это научное достижение было объявлено изданием South China Morning Post. Устройство, разработанное командой под руководством исследователя Тао Кая с факультета механики и электротехники Северо-Западного политехнического университета, известно как «подводный фантом».
По словам исследователей, после погружения в воду дрон неотличим от настоящей медузы, а его естественные движения создают удобные возможности для скрытого мониторинга под водой, наблюдения за биологической средой и проверки инфраструктуры. По словам Тао Кая, дрон потребляет очень мало энергии и практически не издаёт шума.
Благодаря внешнему виду, напоминающему настоящую медузу, он считается идеальным для экологического анализа и скрытых миссий в глубоких водах. Основная часть медузоподобного дрона изготовлена из прозрачного гидрогелевого электродного материала, а его тело состоит из зонтикаобразной головы и подвижных щупалец.
Диаметр устройства составляет 120 миллиметров, а вес — всего 56 граммов. Для движения робот использует электростатический гидравлический актуатор, который имитирует естественные движения настоящей медузы.
Дрон работает при мощности 28,5 милливатт и практически не оставляет физических или акустических следов под водой. Это позволяет ему выполнять длительное скрытое наблюдение.
Кроме того, медузоподобный дрон оснащён миниатюрным модулем камеры и встроенным чипом искусственного интеллекта, который самостоятельно анализирует собранные данные и при необходимости передаёт сигналы в реальном времени. По мнению специалистов, это новшество станет началом нового этапа в области подводных исследований, экологического мониторинга и военной разведки.
Проект Китая оценивается как создание нового поколения подводной робототехники. Это устройство в будущем позволит повысить эффективность подводных операций и скрытно собирать важные данные.