Qozog‘istonning Olmaota shahrida terrorchilik hujumini rejalashtirgan besh nafar chet ellik fuqarosi hibsga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Milliy xavfsizlik qo‘mitasi (KNB) ma’lum qildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, gumondorlar sentyabr oyida terrorchilik hujumini amalga oshirish uchun maxsus reja tuzishgan va tayyorgarlik bosqichiga o‘tishgan.
KNB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida ular faoliyati fosh etilib, darhol ushlangan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.
Xavfsizlik sabablariga ko‘ra, tergov tafsilotlari hozircha oshkor qilinmadi. Shuningdek, sentyabr va oktyabr oylarida terrorizmni targ‘ib qilishda gumon qilingan sakkiz nafar Qozog‘iston fuqarosi ham hibsga olingan.
Ularning faoliyati ekstremistik g‘oyalarni yoyish bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Milliy xavfsizlik organlari ushbu holatlar bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda va jamoat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni kuchaytirmoqda.

Пять иностранцев, планировавших теракт в Алматы, задержаны
В городе Алматы, Казахстан, задержаны пять иностранных граждан, планировавших террористическую атаку. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил Комитет национальной безопасности (КНБ) страны. Согласно официальным данным, подозреваемые в сентябре разработали специальный план для осуществления террористической атаки и перешли к этапу подготовки.
В результате оперативных мероприятий, проведённых сотрудниками КНБ, их деятельность была раскрыта, и они были немедленно задержаны. В настоящее время продолжается следствие.
По соображениям безопасности детали расследования пока не разглашаются. Также в сентябре и октябре были задержаны восемь граждан Казахстана, подозреваемых в пропаганде терроризма.
Сообщается, что их деятельность может быть связана с распространением экстремистских идей. Национальные органы безопасности продолжают работу по этим случаям и усиливают меры, направленные на обеспечение общественной безопасности.