Avstraliya qirg‘oqlarida Birinchi jahon urushi maktubi topildi
Ushbu maktub 1916-yil 15-avgust sana bilan yozilgan bo‘lib, uni 27 yoshli Malkolm Nevill va 37 yoshli Uilyam Xarli yozgan. Ular o‘sha davrda avstraliyalik harbiy mahbuslarni Yevropaga olib ketayotgan HMAT A70 Ballarat transport kemasida xizmat qilgan dengizchilar edi.
Maktubda dengizchilar o‘zlarining birgalikdagi hayoti, yo‘l davomida boshdan kechirgan qiyinchiliklari haqida yozib, ota-onalaridan ular uchun ortiqcha tashvishlanmaslikni so‘rashgan. Ushbu tarixiy topilma Braun oilasi tomonidan tasodifan plyajni tozalash chog‘ida kashf etilgan.
Deb Braun ismli oila a’zosi shishaning qum ostida bir asrdan ko‘proq vaqt davomida saqlanganini va suv ta’siriga deyarli uchramaganini ta’kidlagan. “Biz plyajni tez-tez tozalaymiz, lekin bunday noyob topilma biz uchun kutilmagan hodisa bo‘ldi.
U kichik, ammo tarixiy ahamiyatga ega shisha edi”, — dedi Deb Braun. Tadqiqotchilar ushbu maktubni “tarixning tirik guvohi” sifatida baholashmoqda.
Chunki unda o‘sha davr askarlarining insoniy tuyg‘ulari, sog‘inch va umidlari aks etgan. Malkolm Nevill 1917-yilda janglarda halok bo‘lgan, Uilyam Xarli esa ikki marta yaralanganiga qaramay, urushdan omon qolgan.
Biroq, u 1934-yilda Adelaida shahrida saraton kasalligidan vafot etgan. Uning yaqinlari bu kasallikni urush paytida xandaqlarda yutilgan zaharli gaz bilan bog‘lashgan.
Tarixchilar ushbu topilmani XX asr boshidagi harbiy dengizchilarning ruhiy holatini o‘rganishda muhim manba sifatida ko‘rishmoqda. Maktub hozirda Avstraliya Harbiy tarixi muzeyida saqlanmoqda.

На австралийских берегах найдено письмо Первой мировой войны
В ходе исследований на побережье Австралии была найдена бутылка с письмом, написанным во время Первой мировой войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это письмо было написано 15 августа 1916 года 27-летним Малкольмом Невиллом и 37-летним Уильямом Харли. В то время они служили моряками на транспортном судне HMAT A70 Ballarat, которое перевозило австралийских военных заключённых в Европу.
В письме моряки рассказывали о своей совместной жизни, трудностях, с которыми столкнулись в пути, и просили родителей не беспокоиться о них чрезмерно. Эта историческая находка была случайно обнаружена семьёй Браун во время уборки пляжа.
Член семьи по имени Деб Браун отметил, что бутылка пролежала под песком более века и почти не пострадала от воздействия воды. «Мы часто убираем пляж, но такая уникальная находка стала для нас неожиданностью.
Это была маленькая, но имеющая историческое значение бутылка», — сказала Деб Браун. Исследователи оценивают это письмо как «живое свидетельство истории».
Потому что в нём отражены человеческие чувства, тоска и надежды солдат того времени. Малкольм Невилл погиб в боях в 1917 году, а Уильям Харли, несмотря на два ранения, выжил в войне.
Однако он умер в 1934 году в городе Аделаида от рака. Его близкие связывали эту болезнь с воздействием ядовитого газа, поглощённого в окопах во время войны.
Историки рассматривают эту находку как важный источник для изучения психического состояния военно-морских моряков начала XX века. Письмо в настоящее время хранится в Музее военной истории Австралии.