Avstraliya sohilida 107 yillik xat topildi
28-oktyabr kuni G‘arbiy Avstraliyaning Esperans shahri yaqinidagi Uorton-Bich plyajida Braunlar oilasi chiqindilarni yig‘ish davomida ichida xatlar bo‘lgan shisha idishni topdi. Bu haqda Associated Press axborot agentligi xabar berdi.
Topilgan shisha idish Schweppes ichimligi uchun ishlatilgan bo‘lib, uning ichidan 1916-yil 15-avgust sanasi bilan yozilgan ikkita xat chiqdi. Ushbu xatlar Birinchi jahon urushi davrida HMAT A70 Ballarat kemasida xizmat qilgan 27 yoshli Malkolm Nevill va 37 yoshli Uilyam Xarli tomonidan yozilgan.
Xatlardan ma’lum bo‘lishicha, Nevill shishani topgan kishidan uning maktubini onasiga yetkazishni so‘ragan. Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, xat yuborilganidan bir yil o‘tib Nevill jang maydonida halok bo‘lgan, Xarli esa urushdan omon qaytib, 1934-yilda saraton kasalligidan vafot etgan.
Shishaning topilishi va ichidagi xatlarning o‘qiladigan holatda saqlanib qolishi mutaxassislarni hayratga soldi. Braunning so‘zlariga ko‘ra, shisha uzoq masofani suzmagan, balki to‘lqinlar uni qirg‘oqqa olib kelgan va u asr davomida qum ostida saqlangan.
Xarlining nabirasi Enn Terner ushbu voqeani “mo‘jiza” deb atadi. Mutaxassislar esa bu topilmani Birinchi jahon urushi davridagi inson taqdirlarini yodga soluvchi qimmatli tarixiy yodgorlik sifatida baholamoqda.

На австралийском побережье найдено 107-летнее письмо
28 октября на пляже Уортон-Бич недалеко от города Эсперанс в Западной Австралии семья Браунов во время уборки мусора нашла стеклянную бутылку с письмами внутри. Об этом сообщило информационное агентство Associated Press.
Найденная стеклянная бутылка использовалась для напитка Schweppes, внутри которой были два письма, датированные 15 августа 1916 года. Эти письма были написаны 27-летним Малкольмом Невиллом и 37-летним Уильямом Харли, которые служили на корабле HMAT A70 Ballarat во время Первой мировой войны.
Из писем известно, что Невилл просил того, кто найдет бутылку, передать его письмо матери. Согласно историческим данным, через год после отправки письма Невилл погиб на поле боя, а Харли вернулся с войны живым и умер от рака в 1934 году.
Обнаружение бутылки и сохранность писем в читаемом состоянии удивили специалистов. По словам Брауна, бутылка не плыла долгое расстояние, а была принесена волнами к берегу и пролежала под песком целый век.
Внучка Харли Энн Тернер назвала это событие «чудом». Специалисты оценивают эту находку как ценное историческое свидетельство, напоминающее о судьбах людей во время Первой мировой войны.