AQSH va Markaziy Osiyo hamkorligi yangi bosqichda
AQSH prezidenti Donald Tramp Oq uyda o‘tkazilgan C5+1 formatidagi yuqori darajadagi sammitni AQSH va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi yangi davrning boshlanishi sifatida baholadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident bu haqda Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida bayonot berdi. Sammitda Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev, O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston rahbari Emomali Rahmon, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov va Turkmaniston yetakchisi Serdar Berdimuhamedov ishtirok etdi.
Tramp ularni “Markaziy Osiyoning yangi avlodi yetakchilari” deb ta’riflab, ular bilan uchrashishni sharaf deb atadi. Trampning aytishicha, so‘nggi o‘ttiz yil davomida AQSH rahbarlari ushbu mintaqaga yetarlicha e’tibor qaratmagan.
Biroq bugungi kunda vaziyat o‘zgarmoqda. Boy mineral zaxiralarga, energiya resurslariga va iste’dodli inson kapitaliga ega Markaziy Osiyo mintaqasi AQSH uchun muhim va ishonchli hamkor bo‘lib bormoqda.
Sammit davomida aviatsiya, qishloq xo‘jaligi, temir yo‘l, avtomobilsozlik, IT va minerallar sohasida hamkorlikni kuchaytiruvchi yirik tijorat kelishuvlari imzolandi. Trampning ta’kidlashicha, bu shartnomalar nafaqat Markaziy Osiyoda, balki AQSHda ham minglab yangi ish o‘rinlarini yaratadi.
Oq uy manbalari sammitni C5+1 formatidagi eng samarali muloqotlardan biri sifatida baholadi. Kelishuvlar mintaqada iqtisodiy barqarorlik va infratuzilma rivojlanishini jadallashtirishi kutilmoqda.
Tahlilchilar fikricha, ushbu sammit nafaqat iqtisodiy, balki siyosiy jihatdan ham muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, AQSH endilikda Markaziy Osiyo bilan hamkorlikni faqat siyosiy emas, balki iqtisodiy taraqqiyotning asosiy yo‘nalishi sifatida ko‘radi.

Сотрудничество США и Центральной Азии на новом этапе
Президент США Дональд Трамп оценил проведенный в Белом доме саммит высокого уровня в формате C5+1 как начало новой эпохи в отношениях между США и странами Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент сделал заявление на своей странице в социальной сети Truth Social. В саммите приняли участие президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, лидер Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Кыргызстана Садыр Жапаров и глава Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Трамп охарактеризовал их как «новое поколение лидеров Центральной Азии» и назвал для себя честью встретиться с ними. По словам Трампа, за последние тридцать лет лидеры США недостаточно уделяли внимание этому региону.
Однако сегодня ситуация меняется. Регион Центральной Азии, обладающий богатыми минеральными запасами, энергетическими ресурсами и талантливым человеческим капиталом, становится важным и надежным партнером для США.
В ходе саммита были подписаны крупные коммерческие соглашения, направленные на укрепление сотрудничества в сферах авиации, сельского хозяйства, железных дорог, автомобилестроения, IT и минеральных ресурсов. По словам Трампа, эти договоры создадут тысячи новых рабочих мест не только в Центральной Азии, но и в США.
Источники Белого дома оценили саммит как один из самых эффективных диалогов в формате C5+1. Ожидается, что соглашения ускорят экономическую стабильность и развитие инфраструктуры в регионе.
По мнению аналитиков, этот саммит имеет важное значение не только в экономическом, но и в политическом плане. По словам Трампа, США теперь рассматривают сотрудничество с Центральной Азией не только как политическое, но и как ключевое направление экономического развития.