Suriya prezidenti AQSh admirallari bilan basketbol o‘ynadi
U tashrifining ilk kunida sport maydonida bo‘lib, AQSh Qurolli kuchlari Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) rahbari admiral Bred Kuper va uning o‘rinbosari admiral Kevin Lambert bilan basketbol o‘ynadi. Bu haqda prezident o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ma’lum qildi.
Ash-Shara’a o‘z postida “Admirallar Kuper va Lambert bilan maydonda biroz mashg‘ulot o‘tkazdik”, deb yozgan. Ushbu harakat ijtimoiy tarmoqlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Foydalanuvchilarning fikricha, bu “yumshoq diplomatiya”ning ifodasi yoki siyosiy munosabatlarni noodatiy tarzda boshlashga qaratilgan do‘stona harakat bo‘lishi mumkin. Prezident Ahmad ash-Shara’a 8 noyabr kuni AQShning Vashington shahriga rasmiy tashrif bilan kelgan edi.
Tashrif doirasida u 10 noyabr kuni AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashdi va ikki davlat o‘rtasidagi muhim masalalarni muhokama qildi. Ma’lumot uchun, CENTCOM AQShning Yaqin Sharqdagi strategik harbiy masalalarni muvofiqlashtiruvchi qo‘mondonligi hisoblanadi.
CENTCOM rahbari admiral Bred Kuper sentyabr oyida Damashqqa tashrif buyurgan va Suriyaning yangi rahbari bilan ilk bor uchrashgan edi.

Президент Сирии сыграл в баскетбол с адмиралами США
Президент Сирии Ахмад аш-Шараа начал свой официальный визит в США необычным образом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первый день визита он побывал на спортивной площадке и сыграл в баскетбол с командующим Центральным командованием Вооружённых сил США (CENTCOM) адмиралом Бредом Купером и его заместителем адмиралом Кевином Ламбертом. Об этом президент сообщил на своей странице в социальной сети.
В своём посте аш-Шараа написал: «Мы немного потренировались на площадке с адмиралами Купером и Ламбертом». Это событие вызвало большой интерес в социальных сетях.
По мнению пользователей, это может быть выражением «мягкой дипломатии» или дружеским жестом, направленным на необычное начало политических отношений. Президент Ахмад аш-Шараа прибыл с официальным визитом в Вашингтон 8 ноября.
В рамках визита 10 ноября он встретился с президентом США Дональдом Трампом и обсудил важные вопросы двусторонних отношений. Для справки, CENTCOM является командованием США, координирующим стратегические военные вопросы на Ближнем Востоке.
Командующий CENTCOM адмирал Бред Купер в сентябре посетил Дамаск и впервые встретился с новым руководителем Сирии.