Rossiya chegarasida to‘rt ming yuk mashinasi tirband bo‘ldi
Rossiyaning Xitoy, Qozog‘iston va Qirg‘iziston bilan chegarasidagi nazorat punktlarida to‘rt mingga yaqin yuk mashinasi to‘planib qolgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu mashinalar asosan import avtomobillarini mamlakatga olib kirayotgan haydovchilarga tegishli. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu yo‘nalish Rossiyaga parallel importni amalga oshirish uchun asosiy kanal hisoblanadi.
Dilerlar fikricha, transport vositalarining uzoq navbatlari kamida noyabr oyining oxirigacha davom etishi mumkin. Chegaradagi vaziyat yanada murakkablashib, hatto "pullik navbat" tizimi paydo bo‘lgan.
Ayrim shaxslar maxsus botlar orqali navbatdagi o‘rinlarni sotishni tashkil qilgan. Tirbandlikning asosiy sababi esa 1 dekabrdan util yig‘imi oshirilishi kutilayotganidadir.
Yangi tartibga ko‘ra, yig‘im miqdori avtomobilning dvigatel hajmi va quvvatiga qarab belgilanadi. Faqat 160 ot kuchigacha bo‘lgan avtomobillar uchun yig‘im miqdori nisbatan past bo‘lib qoladi.

На границе России образовалась пробка из четырёх тысяч грузовиков
На контрольных пунктах на границе России с Китаем, Казахстаном и Кыргызстаном скопилось около четырёх тысяч грузовиков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти машины в основном принадлежат водителям, которые ввозят в страну импортные автомобили. По словам специалистов, этот маршрут является основным каналом для параллельного импорта в Россию.
По мнению дилеров, длинные очереди транспортных средств могут продлиться как минимум до конца ноября. Ситуация на границе усложнилась, и даже появилась система «платной очереди».
Некоторые лица организовали продажу очередных мест через специальные боты. Основной причиной заторов является ожидаемое с 1 декабря повышение утилизационного сбора.
Согласно новым правилам, размер сбора будет определяться в зависимости от объёма и мощности двигателя автомобиля. Только для автомобилей с мощностью до 160 лошадиных сил сбор останется относительно низким.