Bugun, 17-noyabr kuni Rossiya ommaviy axborot vositalarida Ukrainadagi yuqori lavozimdagi shaxs, sobiq mudofaa vaziri va hozirgi Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerov mamlakatdan chiqib ketib, qaytib kelmasligi mumkinligi haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotlarga ko‘ra, Umerov xorijiy safarda bo‘lib, Ukrainaga qaytishni rejalashtirmayotgani aytilmoqda. Biroq, Ukraina tomoni bu xabarlarni rasman rad etdi.
Dezinformatsiyaga qarshi kurash markazi Rustem Umerov hozirda AQShda ekanini va u yerda ishchi uchrashuvlar o‘tkazayotganini ma’lum qildi. Shuningdek, Umerov mamlakat rahbariyati bilan doimiy aloqada ekani ta’kidlandi.
Qayd etilishicha, Umerovning qochgani haqidagi xabarlar Rossiya OAVda korrupsiya mojarosi bilan bog‘liq fonda paydo bo‘lgan. Mazkur mojaro ukrainalik tadbirkor Timur Mindich bilan bog‘liq bo‘lib, u Isroilga qochib ketishga muvaffaq bo‘lgan.
Mindich Ukraina ommaviy axborot vositalarida energetika sohasining soya rahbari sifatida tilga olinmoqda. Ma’lumot o‘rnida aytish mumkinki, Rustem Umerov 1982-yilda Samarqand shahrida qrim-tatar oilasida tug‘ilgan.
Sovet Ittifoqi qulaganidan so‘ng, uning oilasi Qrimga ko‘chib o‘tgan. U 2023-yilning sentyabr oyigacha Ukraina mudofaa vaziri lavozimida ishlagan, shuningdek, Ukraina Davlat mulki jamg‘armasi raisi sifatida faoliyat yuritgan.

Украина отвергла сообщение о побеге Умерова
Сегодня, 17 ноября, в российских СМИ появилась информация о том, что высокопоставленное лицо Украины, бывший министр обороны и нынешний секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустем Умеров покинул страну и может не вернуться. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, Умеров находится в заграничной поездке и не планирует возвращаться в Украину. Однако украинская сторона официально опровергла эти сообщения.
Центр по борьбе с дезинформацией сообщил, что Рустем Умеров в настоящее время находится в США и проводит там рабочие встречи. Также подчеркнуто, что Умеров постоянно поддерживает связь с руководством страны.
Отмечается, что сообщения о бегстве Умерова появились в российских СМИ на фоне коррупционного скандала. Этот конфликт связан с украинским предпринимателем Тимуром Миндичем, который сумел сбежать в Израиль.
Миндич упоминается в украинских СМИ как теневой руководитель энергетической сферы. Для справки, Рустем Умеров родился в 1982 году в городе Самарканд в крымскотатарской семье.
После распада Советского Союза его семья переехала в Крым. До сентября 2023 года он занимал пост министра обороны Украины, а также работал председателем Фонда государственного имущества Украины.