Markaziy Osiyo suv va energiya bo‘yicha kelishuvga erishdi
Markaziy Osiyo davlatlari – Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston – suv va energiya sohasida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha yangi kelishuvlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar 22-noyabr kuni Qozog‘iston energetika vaziri Yerlan Akkenjenov boshchiligida Olmaota shahrida o‘tkazildi. Tomonlar Toktogul suv omboridagi murakkab vaziyatni hisobga olib, qish mavsumida bir-birlarini qo‘llab-quvvatlashga kelishib olishdi.
Xususan, Qozog‘iston va O‘zbekiston qish mavsumida Qirg‘izistonga elektr energiyasi yetkazib berishni tasdiqladi. Bu esa Qirg‘izistonga elektr energiyasi ishlab chiqarishda suv sarfini kamaytirish va Toktogul omboridagi suvni saqlab qolishga yordam beradi.
Bahor va yoz fasllarida esa to‘plangan suv Qozog‘iston va O‘zbekistonga yetkaziladi, bu esa qishloq xo‘jaligi uchun zarur bo‘lgan sug‘orish ishlarini barqaror amalga oshirish imkonini yaratadi. Shuningdek, uch davlat energiyani tejash va ortiqcha iste'molni kamaytirish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishdi.
Mutaxassislar bunday hamkorlik mintaqaning energetik xavfsizligini oshirishga xizmat qilishini ta’kidlashdi. Uchrashuv yakunida tomonlar qish mavsumida yetkaziladigan elektr energiyasi hajmi va 2026-yil uchun suv zaxiralarini boshqarish rejasini tasdiqlovchi hujjatni imzolashdi.
Avvalroq, O‘zbekiston Suv va salomatlik bo‘yicha Protokolga qo‘shilib, iqlim o‘zgarishi oqibatlariga qarshi kurashda o‘z sa’y-harakatlarini kuchaytirgan edi.

Центральная Азия достигла соглашения по вопросам воды и энергии
Страны Центральной Азии – Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан – достигли новых соглашений по укреплению сотрудничества в области воды и энергетики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Переговоры прошли 22 ноября в городе Алматы под руководством министра энергетики Казахстана Ерлана Аккенженова. Стороны, учитывая сложную ситуацию с водохранилищем Токтогул, договорились о взаимной поддержке в зимний период.
В частности, Казахстан и Узбекистан подтвердили поставки электроэнергии в Кыргызстан в зимний сезон. Это поможет Кыргызстану сократить расход воды при производстве электроэнергии и сохранить воду в водохранилище Токтогул.
Весной и летом накопленная вода будет поставляться в Казахстан и Узбекистан, что обеспечит стабильное проведение необходимых сельскохозяйственных ирригационных работ. Кроме того, три государства договорились о сотрудничестве в области энергосбережения и сокращения избыточного потребления.
Эксперты подчеркнули, что такое сотрудничество будет способствовать повышению энергетической безопасности региона. По итогам встречи стороны подписали документ, утверждающий объем поставляемой электроэнергии в зимний период и план управления водными запасами на 2026 год.
Ранее Узбекистан присоединился к Протоколу по воде и здоровью, усилив свои усилия в борьбе с последствиями изменения климата.