AQSh Oq uyining matbuot kotibi Karolayn Livittning jiyani onasining qo‘lga olinishi mamlakatdagi deportatsiya siyosatining murakkab jihatlarini ko‘rsatib berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Livittning akasi Maykl Livittning sobiq rafiqasi, Braziliya fuqarosi Bruna Kerolayn Ferreyra turistik vizasi muddati tugaganiga qaramay, AQShni tark etmagan. Shu sababli u AQSh Migratsiya va bojxona nazorati (ICE) xizmati tomonidan hibsga olingan.
Ichki xavfsizlik vazirligi (DHS) ma’lumotlariga ko‘ra, Ferreyra 1999-yildan beri mamlakatda noqonuniy yashagan. Bundan tashqari, uning jismoniy zo‘ravonlikka aloqador bo‘lishi mumkinligi ham qayd etilgan.
Hozirda u Luiziana shtatidagi ICE hibs markazida saqlanmoqda va deportatsiya jarayoniga tayyorlanmoqda. Ferreyraning advokati Todd Pomerlo bu ayblovlarni rad etib, mijozining jinoyat sodir etmaganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ferreyra bolaligida ota-onasi tomonidan AQShga olib kelingan va DACA dasturi ishtirokchisi bo‘lgan. Biroq, Tramp ma’muriyati dasturga qarshi chora ko‘rgan paytda, u maqomini uzaytira olmagan.
Hozirda Ferreyra AQSh fuqaroligini olish uchun qonuniy ariza topshirgan. Ferreyra 12-noyabr kuni Nyu-Gempshir shtatida o‘g‘lini maktabdan olib ketayotganida to‘xtatilib, hibsga olingan.
Sobiq turmush o‘rtog‘i Maykl Livitt bu vaziyatda o‘g‘lining ruhiy holati haqida qayg‘urayotganini bildirgan. DHS vakili esa DACA dasturi deportatsiyadan to‘liq himoya qilmasligini eslatib o‘tdi.
Ushbu holat, Tramp ma’muriyatining kuchaygan migratsiya siyosati hatto yuqori martabali amaldorlarning qarindoshlariga ham ta’sir qilayotganini ko‘rsatmoqda.

Родственник представителя Белого дома депортируется
Задержание матери племянника пресс-секретаря Белого дома США Кэролайн Ливитт выявило сложные аспекты политики депортации в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, бывшая жена брата Ливитт Майкла Ливитта, гражданка Бразилии Бруна Кэролайн Феррейра, несмотря на истечение срока действия туристической визы, не покинула США. По этой причине она была задержана Службой иммиграционного и таможенного контроля США (ICE).
По данным Министерства внутренней безопасности (DHS), Феррейра проживала в стране нелегально с 1999 года. Кроме того, отмечается возможная причастность к физическому насилию.
В настоящее время она содержится в центре содержания под стражей ICE в штате Луизиана и готовится к процессу депортации. Адвокат Феррейры Тодд Померло отверг эти обвинения, подчеркнув, что его клиент не совершала преступления.
По его словам, Феррейра была привезена в США в детстве своими родителями и участвовала в программе DACA. Однако, когда администрация Трампа начала принимать меры против программы, она не смогла продлить свой статус.
В настоящее время Феррейра подала законное заявление на получение гражданства США. 12 ноября она была остановлена и задержана в штате Нью-Гэмпшир, когда забирала сына из школы.
Бывший супруг Майкл Ливитт выразил обеспокоенность психическим состоянием своего сына в этой ситуации. Представитель DHS напомнил, что программа DACA не обеспечивает полной защиты от депортации.
Этот случай демонстрирует, что ужесточенная миграционная политика администрации Трампа затрагивает даже родственников высокопоставленных чиновников.