O‘zbekiston suv toshqinlari bo‘yicha hamdardlik bildirdi
O‘zbekiston Indoneziya, Tailand va Shri-Lanka davlatlarida yuz bergan kuchli suv toshqinlari oqibatida yetkazilgan talofotlar munosabati bilan hamdardlik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashqi ishlar vazirligi bayonotida "Marhumlarning oila a’zolariga chuqur hamdardlik izhor qilamiz va jarohat olganlarga tezroq sog‘ayib ketishlarini tilaymiz", deya ta’kidlangan. 2-dekabr holatiga ko‘ra, halok bo‘lganlar va jarohatlanganlar orasida o‘zbekistonliklar yo‘qligi qayd etilgan.
Vaziyat Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar tomonidan muntazam nazorat qilib borilmoqda. Zarurat tug‘ilganda, O‘zbekiston fuqarolari yordam uchun tegishli vakolatxonalarga murojaat qilishlari mumkin.
Ma’lum bo‘lishicha, kuchli musson yomg‘irlari Indoneziya, Shri-Lanka va Tailandda suv toshqinlari hamda ko‘chkilarga sabab bo‘lgan. Tabiiy ofat oqibatida 1,2 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan, yana 800 nafar kishi bedarak yo‘qolgan.
Indoneziyada yo‘llar va ko‘priklar jiddiy zarar ko‘rgan. Qutqaruvchilar odamlarni evakuatsiya qilishda vertolyot va qayiqdan foydalanmoqda, biroq noqulay ob-havo sharoiti qutqaruv ishlarini murakkablashtirmoqda.
Shri-Lankada yuzlab odamlar izolyatsiyada qolgan, Tailandda esa tiklash ishlari davom etmoqda. O‘zbekiston ushbu davlatlarga o‘zining hamdardligini bildirib, mazkur mintaqada yuz bergan tabiiy ofat oqibatlarini yengishda ularga yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirgan.

Узбекистан выразил соболезнования по поводу наводнений
Узбекистан выразил соболезнования в связи с ущербом, причинённым сильными наводнениями в Индонезии, Таиланде и Шри-Ланке. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении Министерства иностранных дел говорится: «Выражаем глубокие соболезнования семьям погибших и желаем скорейшего выздоровления пострадавшим». По состоянию на 2 декабря отмечено, что среди погибших и пострадавших узбекистанцев нет.
Ситуация находится под постоянным контролем Министерства иностранных дел и дипломатических представительств за рубежом. В случае необходимости граждане Узбекистана могут обращаться за помощью в соответствующие представительства.
Известно, что сильные муссонные дожди вызвали наводнения и оползни в Индонезии, Шри-Ланке и Таиланде. В результате природного бедствия погибло более 1,2 тысячи человек, ещё около 800 числятся пропавшими без вести.
В Индонезии серьёзно повреждены дороги и мосты. Спасатели используют вертолёты и лодки для эвакуации людей, однако неблагоприятные погодные условия осложняют спасательные работы.
В Шри-Ланке сотни людей остаются в изоляции, в Таиланде продолжаются восстановительные работы. Узбекистан выразил солидарность с этими странами и готов оказать помощь в преодолении последствий природного бедствия в данном регионе.