Kompaniya Xitoy va Janubiy Amerika o‘rtasidagi eng uzoq tijorat parvozini amalga oshirdi, bu yo‘l vaqtini to‘rt soatdan ortiq qisqartirishga imkon berdi. Ushbu rekord uzoq masofali parvozlar texnologiyasining tez sur’atlarda rivojlanayotganini ko‘rsatadi.
So‘nggi yillarda aviatsiya sanoatida Airbus A350 va Boeing 787 kabi kam yoqilg‘i sarflaydigan va uzoq masofaga mos samolyotlar yaratildi. Bu esa avval imkonsizdek tuyulgan uzoq masofali bevosita parvozlarni real imkoniyatga aylantirdi.
Shunday parvozlardan biri China Eastern aviakompaniyasining MU745 yo‘nalishi bo‘ldi. Mazkur reys 4-dekabr kuni Shanxayning Pudun xalqaro aeroportidan soat 02:19 da ko‘tarilib, Buenos-Ayresga yetib bordi.
Bu aviakompaniya tarixidagi eng uzoq yo‘nalish sifatida qayd etildi. Parvoz Boeing 777-39P samolyoti yordamida amalga oshirildi.
Samolyot Yangi Zelandiyaning Oklend shahrida yoqilg‘i to‘ldirish va ekipajni almashtirish uchun vaqtinchalik qo‘ndi. Umumiy 25 soat 30 daqiqa davom etgan va 20 ming kilometr masofani qamrab olgan Shanxay–Oklend–Buenos-Ayres yo‘nalishi avvalgi rekordni ortda qoldirdi.
Ilgari Xiamen Airlines kompaniyasining Nyu-Yorkdan Fuchjouga 19 soat 20 daqiqa davom etgan reysi eng uzoq parvoz sifatida tan olingan edi. Shu bilan birga, dunyodagi eng uzoq parvozlar ro‘yxatida Singapore Airlines yetakchilik qilmoqda.
Uning Nyuark–Singapur (19 soat 10 daqiqa) va JFK–Singapur (18 soat 55 daqiqa) yo‘nalishlari mashhur. Air New Zealand aviakompaniyasining Oklend–JFK yo‘nalishi esa 17 soat 45 daqiqa davom etadi.
Global Times ma’lumotiga ko‘ra, Shanxaydan Janubiy Amerikaga avvalgi parvozlar asosan Shimoliy Amerika yoki Yevropa orqali amalga oshirilgan. Bu esa deyarli 30 soat vaqt talab qilardi.
Yangi yo‘nalish esa ushbu vaqtni sezilarli darajada qisqartirdi. China Eastern aviakompaniyasi ushbu yo‘nalish haqida shunday bayonot berdi: “20 ming kilometrlik yangi marshrut Shanxay va Janubiy Amerika shaharlarini bevosita bog‘laydi.
Bu yo‘nalish Tinch okeanini kesib o‘tuvchi ‘janubiy koridor’ni ochib, uch qit’ani bog‘lovchi aviatizimni tubdan o‘zgartiradi.” Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, aviatsiya sanoati yanada uzoq va innovatsion parvozlarni amalga oshirishga intilmoqda. Bu esa yangi rekordlar o‘rnatilishiga zamin yaratadi.

China Eastern выполнила самый длинный коммерческий рейс
Авиакомпания China Eastern Airlines открыла новую страницу в истории авиации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания выполнила самый длинный коммерческий рейс между Китаем и Южной Америкой, что позволило сократить время в пути более чем на четыре часа. Этот рекорд демонстрирует быстрое развитие технологий дальнемагистральных полётов.
В последние годы в авиационной промышленности были созданы самолёты с низким расходом топлива и подходящие для дальних перелётов, такие как Airbus A350 и Boeing 787. Это превратило ранее казавшиеся невозможными прямые дальнемагистральные рейсы в реальную возможность.
Одним из таких рейсов стал маршрут MU745 авиакомпании China Eastern. Этот рейс 4 декабря вылетел из международного аэропорта Пудун в Шанхае в 02:19 и прибыл в Буэнос-Айрес.
Он был зафиксирован как самый длинный маршрут в истории авиакомпании. Полёт осуществлялся на самолёте Boeing 777-39P.
Самолёт совершил временную посадку в Окленде, Новая Зеландия, для дозаправки и смены экипажа. Маршрут Шанхай–Окленд–Буэнос-Айрес, продолжавшийся в общей сложности 25 часов 30 минут и охвативший 20 тысяч километров, превзошёл предыдущий рекорд.
Ранее самым длинным рейсом считался рейс компании Xiamen Airlines из Нью-Йорка в Фучжоу, продолжавшийся 19 часов 20 минут. При этом в списке самых длинных рейсов мира лидирует Singapore Airlines.
Её маршруты Ньюарк–Сингапур (19 часов 10 минут) и JFK–Сингапур (18 часов 55 минут) известны. Рейс авиакомпании Air New Zealand Окленд–JFK длится 17 часов 45 минут.
По данным Global Times, предыдущие рейсы из Шанхая в Южную Америку в основном осуществлялись через Северную Америку или Европу, что занимало почти 30 часов.
Новый маршрут значительно сократил это время. Авиакомпания China Eastern заявила о данном маршруте: «Новый маршрут длиной 20 тысяч километров напрямую связывает города Шанхая и Южной Америки.
Этот маршрут открывает «южный коридор» через Тихий океан, коренным образом изменяя авиационную систему, соединяющую три континента.» По мнению специалистов, авиационная отрасль стремится к выполнению ещё более дальних и инновационных полётов, что создаёт предпосылки для установления новых рекордов.