AQSh tomonidan taklif etilgan 28 banddan iborat tinchlik rejasining mazmuni Ukraina bilan o‘tkazilgan muzokaralar davomida qayta ko‘rib chiqilib, 20 bandgacha qisqartirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Bryusselga yo‘l olayotgan samolyotida jurnalistlarga bergan izohida ma’lum qildi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, dastlabki variantda Kiyev manfaatlariga zid bo‘lgan bir qancha bandlar mavjud edi.
Yangi tahrirda ular butunlay chiqarib tashlangan. Prezidentning aytishicha, Ukraina manfaatlariga qarshi hech qanday bo‘lim qolmagan.
Shuningdek, u AQShning murosa yo‘llarini izlayotganini, ammo hududlarga doir masalalar bo‘yicha hali yechim topilmaganini qo‘shimcha qildi. «Bizning pozitsiyamiz qat’iy: Ukraina hech qanday hududidan voz kechmaydi.
Rossiya bunday talablarni qo‘yishda davom etmoqda, ammo biz buni qabul qilmaymiz. Aynan shu sababdan kurashyapmiz», — dedi Zelenskiy.
Prezident, shuningdek, xavfsizlik kafolatlariga ham to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, Ukraina uchun eng ishonchli kafolatlarni AQSh taqdim qilishi mumkin.
Biroq bu faqat Budapesht memorandumi kabi «bo‘sh va’dalar» emas, balki AQSh Kongressi tomonidan tasdiqlanadigan hujjat bo‘lishi lozim. Zelenskiy tinchlik rejasini ishlab chiqish 9 dekabrga qadar yakunlanishini va hujjat AQSh tomoniga yuborishga tayyor bo‘lishini bildirgan.
Yevropalik maslahatchilar ham ushbu jarayonda Ukrainaga ko‘maklashmoqda. 4–6 dekabr kunlari Mayami shahrida Ukraina delegatsiyasi AQSh vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralarda Ukraina xavfsizlik kengashi kotibi Rustem Umerov, Bosh shtab vakillari, AQShdan esa prezidentning vakillari ishtirok etgan. Zelenskiy uchrashuvlarning oxirgi kunida onlayn tarzda qatnashganini va mazmunli suhbat o‘tkazganini ma’lum qildi.
Tinchlik rejasining kelgusi taqdiri AQSh va Ukraina o‘rtasidagi kelishuvga hamda Kiyevning o‘z hududiy pozitsiyalaridan voz kechmasligiga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Зеленский: Украина не откажется от территориальной целостности
Содержание мирного плана из 28 пунктов, предложенного США, было пересмотрено в ходе переговоров с Украиной и сокращено до 20 пунктов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский в комментарии журналистам на борту самолёта, направляющегося в Брюссель. По словам Зеленского, в первоначальном варианте были пункты, противоречащие интересам Киева.
В новой редакции они были полностью исключены. По словам президента, не осталось ни одного раздела, противоречащего интересам Украины.
Кроме того, он добавил, что США ищут пути компромисса, но по вопросам территорий решения пока не найдено. «Наша позиция твёрдая: Украина не откажется от какой-либо своей территории.
Россия продолжает выдвигать такие требования, но мы их не принимаем. Именно поэтому мы и боремся», — сказал Зеленский.
Президент также остановился на вопросах гарантий безопасности. По его словам, самые надёжные гарантии для Украины могут предоставить США.
Однако это должны быть не «пустые обещания», как Будапештский меморандум, а документ, утверждённый Конгрессом США. Зеленский сообщил, что разработка мирного плана будет завершена к 9 декабря и документ будет готов к отправке американской стороне.
Европейские советники также помогают Украине в этом процессе. С 4 по 6 декабря в Майами украинская делегация провела встречи с представителями США.
В переговорах участвовали секретарь Совета безопасности Украины Рустем Умеров, представители Генштаба, а со стороны США — представители президента. Зеленский сообщил, что в последний день встреч он участвовал онлайн и провёл содержательный разговор.
Дальнейшая судьба мирного плана зависит от соглашения между США и Украиной, а также от того, сохранит ли Киев свои территориальные позиции.