2025 yil insoniyat tarixidagi eng issiq yil bo‘ldi
Yevropa iqlim o‘zgarishlarini kuzatish bo‘yicha olib borilgan tadqiqotlarga ko‘ra, 2025 yil insoniyat tarixidagi eng issiq yillardan biri sifatida qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yil dunyo bo‘ylab ikkinchi eng issiq yil sifatida e’tirof etilgan. Kopernik iqlim xizmati taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, global harorat sanoatgacha bo‘lgan davrdan 1,5 daraja Selsiyga oshgan.
Bu ko‘rsatkich Parij kelishuvida belgilangan xavfli chegaradan oshib ketganini tasdiqlaydi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 2023–2025 yillar oralig‘ida o‘rtacha harorat ilk bor ushbu xavfli darajadan yuqori ko‘rsatkichlarga yetgan.
Kopernik xodimlari bu o‘zgarishlarni oddiy raqamlar deb baholamaslik kerakligini, aksincha, iqlim o‘zgarishi tobora tezlashib borayotganining yaqqol dalili ekanini ta’kidlamoqda. Issiqxona gazlari va chiqindilarni keskin kamaytirish iqlim o‘zgarishlariga qarshi samarali choralar sifatida ko‘rsatilmoqda.
Shuningdek, noyabr oyi ham tarixdagi eng issiq oylardan biri bo‘ldi. Bu davrda o‘rtacha harorat sanoat davrigacha bo‘lgan ko‘rsatkichlardan 1,54 darajaga yuqori bo‘lgan.
Mutaxassislarning fikricha, haroratdagi bunday “kichik” o‘zgarishlar ham iqlim tizimida jiddiy izdan chiqishlarga olib kelmoqda. Bu esa bo‘ronlar, toshqinlar va boshqa tabiiy ofatlarning soni va kuchayishiga sabab bo‘lmoqda.
Hisobotda dunyoning ko‘plab hududlarida odatdagidan yuqori harorat kuzatilgani qayd etilgan. Xususan, Kanada shimolida, Shimoliy muz okeani hududlarida va Antarktidada harorat normadan yuqori bo‘lgan.
Biroq, Rossiyaning shimoli-sharqida sovuq anomaliyalar kuzatilgani ma’lum qilingan. Mazkur kuzatuvlar milliardlab sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlari va tarixiy arxivlardan foydalanib tayyorlangan.
Mutaxassislar global isishning asosiy sababi sifatida inson faoliyatini, xususan, qazilma yoqilg‘ilarning ko‘plab miqdorda yondirilishini ko‘rsatmoqda.

2025 год стал самым жарким годом в истории человечества
По данным исследований Европейского центра наблюдения за изменением климата, 2025 год был зафиксирован как один из самых жарких годов в истории человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот год признан вторым по жаре в мире. Согласно данным, предоставленным климатической службой Коперника, глобальная температура повысилась на 1,5 градуса Цельсия по сравнению с доиндустриальным периодом.
Этот показатель подтверждает, что был превышен опасный порог, установленный Парижским соглашением. По словам специалистов, в период с 2023 по 2025 год средняя температура впервые достигла значений выше этого опасного уровня.
Сотрудники Коперника подчеркивают, что эти изменения нельзя рассматривать просто как цифры, напротив, это явное свидетельство того, что изменение климата ускоряется. Резкое сокращение выбросов парниковых газов и отходов рассматривается как эффективная мера борьбы с изменением климата.
Кроме того, ноябрь также стал одним из самых жарких месяцев в истории. В этот период средняя температура была на 1,54 градуса выше показателей доиндустриального периода.
По мнению специалистов, даже такие «небольшие» изменения температуры приводят к серьезным сбоям в климатической системе. Это вызывает увеличение числа и силы штормов, наводнений и других природных катастроф.
В отчете отмечается, что во многих регионах мира наблюдались температуры выше обычных. В частности, в северной части Канады, районах Северного Ледовитого океана и Антарктиде температура была выше нормы.
Однако сообщается о холодных аномалиях на северо-востоке России. Эти наблюдения были подготовлены с использованием миллиардов данных спутников и исторических архивов.
Специалисты указывают, что основной причиной глобального потепления является деятельность человека, в частности, массовое сжигание ископаемого топлива.