Yevropa Rossiya aktivlarini Ukrainaga yordamga yo‘naltirmoqchi
Yevropa Ittifoqi Ukrainaga yordam ko‘rsatish maqsadida Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan foydalanishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Moskva tomonidan keskin norozilikka sabab bo‘ldi. Yevropa Komissiyasining ma’lum qilishicha, Ukrainaga zarur mablag‘ keyingi ikki yil davomida Rossiyaning muzlatilgan aktivlari hisobidan qoplanishi mumkin.
Rossiya esa bu rejani “o‘g‘irlik” deb atab, qonuniy choralar ko‘rishga tayyorligini bildirmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiyaning Yevropadagi 210 milliard yevro miqdoridagi aktivlari muzlatilgan bo‘lib, ularning katta qismi Belgiyaning Euroclear bankida saqlanmoqda.
Yevropa Komissiyasi ushbu aktivlardan Ukrainaga 90 milliard yevro miqdorida kredit ajratishni taklif qilmoqda. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bu mablag‘lar Rossiya tomonidan vayron qilingan infratuzilmalarni tiklash uchun ishlatilishini adolatli qaror sifatida baholadi.
Biroq, Belgiya ushbu rejadan xavotir bildirmoqda. Belgiyalik rasmiylarning fikriga ko‘ra, agar Rossiya javob choralarini ko‘rsa, moliyaviy zarar aynan Belgiya zimmasiga tushishi mumkin.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi ichida ham bu masala bo‘yicha yakdil qaror yo‘q. Ayrim davlatlar Rossiya aktivlaridan foydalanishni qo‘llab-quvvatlayotgan bo‘lsa, boshqalar bu qaror huquqiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Европа намерена направить активы России на помощь Украине
Европейский союз планирует использовать замороженные активы России для оказания помощи Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение вызвало резкое недовольство со стороны Москвы. По данным Европейской комиссии, необходимые средства для Украины могут быть покрыты за счет замороженных активов России в течение следующих двух лет.
Россия же называет этот план «воровством» и заявляет о готовности принять законные меры. Согласно информации, замороженные активы России в Европе составляют 210 миллиардов евро, большая часть которых хранится в банке Euroclear в Бельгии.
Европейская комиссия предлагает выделить из этих активов кредит Украине в размере 90 миллиардов евро. Президент Украины Владимир Зеленский оценил эти средства как справедливое решение, которое будет использовано для восстановления инфраструктуры, разрушенной Россией.
Однако Бельгия выражает обеспокоенность этим планом. По мнению бельгийских официальных лиц, если Россия примет ответные меры, финансовые убытки могут лечь именно на Бельгию.
В то же время внутри Европейского союза по этому вопросу нет единого решения. Некоторые страны поддерживают использование российских активов, тогда как другие подчеркивают, что это решение может вызвать юридические проблемы.