Bu kichkina itning sarguzashti yo‘qolgan uy hayvonlarini topish borasidagi eng hayratlanarli voqealardan biriga aylandi. Choko 2021 yil may oyida Kaliforniya shtatining Antilopa shahrida yo‘qolgan edi.
Oradan yillar o‘tib, u nihoyat uyiga qaytdi. Bu haqda People nashri xabar berdi.
Itning bekasi Patritsiya doimo Chokoning topilishiga umid qilganini aytdi. "Men uning tirik ekaniga ishonardim va mikrochip borligini bilardim.
Faqat qo‘ng‘iroqni kutardim", – dedi u. Chindan ham, taxminan 4 yil 7 oy o‘tib, kutilgan qo‘ng‘iroq amalga oshdi.
Choko Detroyt yaqinidagi Linkoln-Parkdan, uyidan 3,7 ming kilometr uzoqlikda topildi. It boshpana yonida devorga bog‘langan holda turgan edi.
Xodimlar mikrochip orqali uning egasini aniqlab, darhol bog‘lanishdi. Patritsiya dastlab Choko Michigan shtatida ekanini eshitib, hayratda qoldi.
"Avvaliga xato bo‘lsa kerak deb o‘yladim, chunki Kaliforniyada ham Linkoln shahri bor", – deydi u. Itni uyga qaytarish masalasi murakkab bo‘lsa-da, "Helping Paws and Claws" notijorat tashkiloti yordamga keldi.
Ular Patrisiyaning ijtimoiy tarmoqdagi postini ko‘rib, Chokoni uyga qaytarish uchun maxsus operatsiya tashkil qilishdi. Bir nafar ko‘ngilli samolyot xarajatlari uchun aviakompaniyaning millarini xayriya qildi.
Michigan shtatidagi ko‘ngillilar esa Chokoni boshpanadan aeroportga olib borib, Kaliforniyaga kuzatib qo‘yishdi. Reyslar kechikkan bo‘lsa-da, sayohat bir kun ichida amalga oshdi.
3 dekabr kuni Choko nihoyat uyiga yetib keldi. Patritsiya it uni darhol taniganini va xursand bo‘lganini aytdi.
Bu vaqt ichida bekasining ikki farzandi tug‘ilgan va endi Choko yangi "uka va singillari" bilan tanishmoqda.

Потерянная собака найдена в 3,7 тысячах километров.
В США собака по кличке Чоко, пропавшая почти пять лет назад, была найдена в трех тысячах километров от дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
Приключения этого маленького пса стали одним из самых удивительных случаев поиска пропавших домашних животных. Чоко пропал в мае 2021 года в городе Антилопа, штат Калифорния.
Спустя годы он наконец вернулся домой. Об этом сообщает издание People.
Хозяйка собаки Патриция всегда надеялась на возвращение Чоко. «Я верила, что он жив, и знала, что у него есть микрочип.
Я просто ждала звонка», — сказала она. И действительно, примерно через 4 года и 7 месяцев ожидаемый звонок поступил.
Чоко был найден в Линкольн-Парке недалеко от Детройта, в 3,7 тысячах километров от дома. Собака стояла привязанной к забору возле приюта.
Сотрудники приюта через микрочип определили владельца и сразу же связались с ним. Патриция была удивлена, услышав, что Чоко находится в штате Мичиган.
«Сначала я подумала, что это ошибка, потому что в Калифорнии тоже есть город Линкольн», — рассказала она. Хотя вернуть собаку домой было сложно, некоммерческая организация «Helping Paws and Claws» пришла на помощь.
Они увидели пост Патриции в социальных сетях и организовали специальную операцию по возвращению Чоко домой. Один из волонтеров пожертвовал мили авиакомпании на оплату перелёта.
Волонтеры из Мичигана забрали Чоко из приюта и доставили его в аэропорт, откуда он отправился в Калифорнию. Несмотря на задержки рейсов, путешествие заняло один день.
3 декабря Чоко наконец прибыл домой. Патриция рассказала, что собака сразу узнала её и была очень рада.
За это время у хозяйки родились двое детей, и теперь Чоко знакомится со своими новыми «братьями и сёстрами».