Pokistonda hibsga olingan o‘zbekistonlik ayol aybsizligini da’vo qilmoqda
Pokistonda hibsga olingan o‘zbekistonlik ayol o‘zini aybsiz deb hisoblamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, u hozirda qamoqda saqlanmoqda. O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi vakillari Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumani hokimligi bilan hamkorlikda mazkur holat yuzasidan tegishli choralarni ko‘rmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ayol turmush o‘rtog‘i bilan birga 2024 yil dekabr oyida Pokistonga tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish maqsadida kelgan. Biroq, 2024 yil yanvar oyida ular giyohvand moddalar savdosida gumon qilinib, hibsga olingan.
Shundan so‘ng, ayol Pokistonning Karachi shahridagi Markaziy ayollar qamoqxonasiga joylashtirilgan. Ayolning so‘zlariga ko‘ra, u va turmush o‘rtog‘i Pokistonga yolg‘on va’dalar bilan chorlashgan va u bu holatda o‘zini butunlay aybsiz deb hisoblaydi.
U elchixonadan yuridik va diplomatik yordam so‘rab murojaat qilgan va bu borada ma’lum yordamni olgan. Elchixona vakillari uning huquqlarini himoya qilish uchun yangi advokat yollagan va keyingi ishlarni davom ettirishga kirishgan.
Ayolning turmush o‘rtog‘i ham o‘zini aybsiz deb bilishini ta’kidlab, unga ma’naviy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini bildirgan. Shuningdek, Pokiston hukumatiga mazkur holat yuzasidan murojaat qilingan.
Natijada, ayolning sharoiti, tibbiy yordam olish imkoniyatlari va advokat bilan muloqot qilish huquqlari yaxshilangan. Qamoqxona ma’muriyati ham unga nisbatan adolatli munosabatni ta’minlashga e’tibor qaratgan.

Задержанная в Пакистане узбекская женщина утверждает свою невиновность
Как стало известно, она в настоящее время находится в заключении. Представители посольства Узбекистана в Пакистане совместно с хокимиятом Мирзо-Улугбекского района города Ташкента принимают соответствующие меры по данному делу.
По информации, женщина вместе с супругом приехала в Пакистан в декабре 2024 года с целью ведения предпринимательской деятельности. Однако в январе 2024 года их подозревали в торговле наркотиками и задержали.
После этого женщина была помещена в Центральную женскую тюрьму в Карачи, Пакистан. По словам женщины, их с супругом заманили в Пакистан ложными обещаниями, и она полностью считает себя невиновной в данной ситуации.
Она обратилась в посольство за юридической и дипломатической помощью и получила определённую поддержку. Представители посольства наняли нового адвоката для защиты её прав и приступили к дальнейшему ведению дела.
Супруг женщины также подчеркнул свою невиновность и выразил готовность оказать ей моральную поддержку. Кроме того, в связи с этим случаем было направлено обращение в правительство Пакистана.
В результате условия содержания женщины улучшились, ей предоставили возможность получать медицинскую помощь и общаться с адвокатом. Администрация тюрьмы также уделила внимание обеспечению справедливого отношения к ней.