Sidneyda Hanuka bayramida hujum: 12 kishi halok bo‘ldi
Isroilning “Mossad” razvedka xizmati Avstraliyada yahudiy jamoasiga qarshi hujum ehtimoli borligi haqida avstraliyalik xavfsizlik xizmatlarini ogohlantirgan bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroilning “Kan” telekanali o‘z manbalariga asoslanib xabar berdi. Avstraliya xavfsizlik tuzilmalariga terror hujumi ehtimoli haqida bir necha bor ma’lumot kelib tushgani aytilmoqda.
Biroq Avstraliya hukumati bu ma’lumotlarni rasmiy ravishda tasdiqlamagan. Yangi Janubiy Uels shtati politsiyasi rahbari Mel Lenonning so‘zlariga ko‘ra, Isroil tomonidan bunday razvedka ma’lumoti taqdim etilmagan.
Uning ta’kidlashicha, agar politsiyada aniq va ishonchli ma’lumot bo‘lganida, xavfsizlikni ta’minlash uchun zarur choralar ko‘rilgan bo‘lar edi. Yakshanba kuni Sidney shahri yaqinidagi Bonday-bich plyajida yuz bergan otishma natijasida 12 kishi halok bo‘ldi, 29 nafar fuqaro jarohat oldi.
Hujum ikki shaxs tomonidan amalga oshirilgan. Ulardan biri voqea joyida yo‘q qilinib, ikkinchisi tiriklayin qo‘lga olingan.
Ushbu fojea yahudiy jamoasi Hanuka bayramini nishonlayotgan paytda sodir bo‘lgani ta’kidlanmoqda. Hozirda Avstraliyada xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.
Voqea sabablari va razvedka ogohlantirishlari haqiqatan ham mavjud bo‘lganmi yoki yo‘q, bu masala hali o‘rganilmoqda.

Атака во время праздника Хануки в Сиднее: 12 человек погибло
Израильская разведывательная служба «Моссад» могла предупредить австралийские службы безопасности о возможной атаке на еврейскую общину в Австралии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил израильский телеканал «Кан» со ссылкой на свои источники. Сообщается, что австралийские службы безопасности несколько раз получали информацию о возможном террористическом акте.
Однако правительство Австралии официально не подтвердило эти данные. По словам главы полиции штата Новый Южный Уэльс Мела Ленона, Израиль не предоставлял такую разведывательную информацию.
Он подчеркнул, что если бы у полиции была точная и достоверная информация, были бы приняты необходимые меры для обеспечения безопасности. В воскресенье на пляже Бондай-Бич недалеко от города Сидней произошла стрельба, в результате которой погибло 12 человек, 29 граждан получили ранения.
Атака была совершена двумя лицами. Один из них был уничтожен на месте происшествия, второй был задержан живым.
Отмечается, что эта трагедия произошла во время празднования еврейской общиной Хануки. В настоящее время в Австралии усилены меры безопасности.
Причины происшествия и вопрос о том, действительно ли существовали разведывательные предупреждения, еще изучаются.