O‘zbekistonlik talaba xotirasi uchun xayriya davom etmoqda
Broun universitetida yuz bergan otishma oqibatida halok bo‘lgan o‘zbekistonlik talaba Muhammadaziz Umurzoqov oilasi uchun xayriya tadbiri tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir doirasida hozirgacha 5 mingdan ortiq xayriya orqali 229 ming AQSH dollari yig‘ilgan. Maqsad esa 260 ming dollarni to‘plashdan iborat.
Eng katta xayriyani Uilyam Akman amalga oshirgan bo‘lib, u 18 ming dollar miqdorida mablag‘ ajratgan. Ushbu fojeali voqea 14-dekabr kuni universitetning muhandislik fakultetida imtihon davomida yuz bergan.
Otishma natijasida ikki kishi halok bo‘lgan, to‘qqiz kishi esa jarohat olgan. Keyinchalik gumonlanuvchi Benjamin Erikson universitet hududida qo‘lga olingan.
AQSHning o‘sha davrdagi prezidenti Donald Tramp ushbu hodisani "dahshatli voqea" deb atagan va jabrlanganlar uchun duo qilishga chaqirgan. 1764-yilda asos solingan Broun universiteti AQSHning eng qadimiy va nufuzli xususiy oliy ta’lim muassasalaridan biridir.

Благотворительная акция в поддержку памяти узбекского студента продолжается
Для семьи узбекского студента Мухаммадазиза Умурзакова, погибшего в результате стрельбы в университете Браун, была организована благотворительная акция. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках этой акции уже собрано более 5 тысяч пожертвований на сумму 229 тысяч долларов США. Цель — собрать 260 тысяч долларов.
Самое крупное пожертвование сделал Уильям Акман, выделивший 18 тысяч долларов. Эта трагедия произошла 14 декабря во время экзамена на инженерном факультете университета.
В результате стрельбы погибли два человека, девять получили ранения. Позже подозреваемый Бенджамин Эриксон был задержан на территории университета.
Тогдашний президент США Дональд Трамп назвал это событие «ужасной трагедией» и призвал молиться за пострадавших. Университет Браун, основанный в 1764 году, является одним из старейших и престижных частных высших учебных заведений США.