Taniqli fizik Nuno Lureyro Nyu-Yorkda halok bo‘ldi
Massachusets texnologiya institutining plazma fizikasi va termoyadro tadqiqotlari markazi rahbari, taniqli yadro fizikasi olimi Nuno Lureyro fojiali tarzda vafot etdi. Huquqni muhofaza qilish idoralari ma’lumotlariga ko‘ra, 15-dekabr kuni olim Nyu-Yorkning Bruklin hududidagi uyida o‘q jarohati olgan holda topilgan.
U zudlik bilan shifoxonaga yetkazilgan bo‘lsa-da, shifokorlar uning hayotini saqlab qola olishmadi. Olim olingan jarohatlar oqibatida ertasi kuni vafot etgan.
Hozirda politsiya mazkur hodisa yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atib, gumonlanuvchini qidirish ishlarini davom ettirmoqda. Hujum sabab va motivlari hali aniq emas.
Shuni ta’kidlash joizki, ushbu voqea sodir bo‘lishidan ikki kun avval Braun universitetida otishma yuz bergan edi. Unda ikki kishi halok bo‘lgan, to‘qqiz kishi esa jarohat olgan.
Federal qidiruv byurosi (FBR) vakillari bu ikki hodisa o‘rtasida hozircha bog‘liqlik aniqlanmaganligini ma’lum qilishdi. Nuno Lureyroning uyi Braun universitetidan 80 kilometr uzoqlikda joylashgan.
Nuno Lureyro Portugaliyada tug‘ilib, 2005 yilda AQShga ko‘chib kelgan. U 2016 yildan boshlab MITda faoliyat yuritib, dastlab plazma fizikasi markazi direktorining o‘rinbosari, keyinchalik esa markaz rahbari lavozimida ishlagan.
Olim plazma fizikasi va termoyadro sintezi sohasidagi izlanishlari bilan xalqaro miqyosda katta e’tibor qozongan edi. Mazkur fojia AQShda olimlar xavfsizligi masalasini yana kun tartibiga olib chiqdi.

Известный физик Нуну Лурейро погиб в Нью-Йорке
Руководитель Центра плазменной физики и термоядерных исследований Массачусетского технологического института, известный учёный-ядерщик Нуну Лурейро трагически скончался. По данным правоохранительных органов, 15 декабря учёный был найден с огнестрельным ранением в своём доме в районе Бруклин, Нью-Йорк.
Несмотря на то, что его немедленно доставили в больницу, врачи не смогли спасти ему жизнь. Учёный скончался на следующий день от полученных ранений.
В настоящее время полиция возбудила уголовное дело по данному инциденту и продолжает поиски подозреваемого. Причины и мотивы нападения пока неизвестны.
Стоит отметить, что за два дня до этого в университете Брауна произошла стрельба. В результате погибли двое, девять человек получили ранения.
Представители Федерального бюро расследований (ФБР) сообщили, что пока не выявлена связь между этими двумя событиями. Дом Нуну Лурейро находится в 80 километрах от университета Брауна.
Нуну Лурейро родился в Португалии и переехал в США в 2005 году. С 2016 года он работал в MIT, сначала заместителем директора Центра плазменной физики, а затем руководителем центра.
Учёный получил международное признание за свои исследования в области плазменной физики и термоядерного синтеза. Эта трагедия вновь подняла вопрос безопасности учёных в США.