The Guardian nashrining xabar berishicha, endi orollardagi barcha fuqarolar har chorakda 200 AQSH dollari miqdorida to‘lov olishadi. Bu yillik hisobda 800 dollarga teng bo‘lib, dastur aholining keng qatlamini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Dasturning muhim jihati shunda-ki, fuqarolar o‘zlari to‘lovni qanday shaklda olishni tanlash huquqiga ega. Mablag‘ni bank hisob raqamiga o‘tkazish, qog‘oz chek orqali olish yoki kriptovalyuta shaklida qabul qilish mumkin.
Mahalliy hukumatning ma’lum qilishicha, dastlabki to‘lovlar aholiga yetkazilgan. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, to‘lovlarning 60 foizdan ortig‘i bank hisob raqamlariga o‘tkazilgan, qolgan qismi esa cheklar orqali tarqatilgan.
Kriptovalyuta opsiyasini esa hozircha atigi 12 nafar fuqaro tanlagan. Marshall orollari moliya vaziri Devid Polning ta’kidlashicha, ushbu dastur odamlarni ishlashdan voz kechishga emas, balki ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlash va aholiga ma’naviy qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatishga qaratilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, "Yiliga 800 dollar insonni boy qilmaydi, ammo hech kim e’tiborsiz qolmayotganini his qiladi". Dastur AQSH bilan tuzilgan maxsus kelishuv asosida moliyalashtirilmoqda.
Ushbu kelishuv Marshall orollarida o‘tgan asrdagi yadroviy sinovlar uchun kompensatsiya sifatida tashkil etilgan jamg‘arma hisobidan amalga oshiriladi. Hozirda jamg‘arma 1,3 milliard dollarlik aktivlarni boshqaradi va 2027 yilgacha yana 500 million dollar ajratilishi rejalashtirilgan.
Marshall orollari Tinch okeanida joylashgan bo‘lib, 29 ta marjon orolidan hamda mingdan ortiq kichik orollardan iborat. Mamlakat aholisi 40 ming kishiga yaqin bo‘lib, ularning yarmi poytaxt Majuro shahrida yashaydi.
Avvalroq AQSH, Kanada, Finlyandiya, Shveysariya, Italiya va Hindiston kabi davlatlarda shartsiz daromad bo‘yicha tajriba loyihalari o‘tkazilgan edi, biroq ular faqat alohida hududlar bilan cheklangan. Marshall orollari esa bu tizimni butun mamlakat miqyosida joriy etgan ilk davlat sifatida dunyo e’tiborini qozonmoqda.

Маршалловы острова ввели безусловный доход на национальном уровне
Маршалловы острова вошли в историю как первая страна в мире, которая ввела безусловный базовый доход на национальном уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Guardian, теперь все граждане островов будут получать выплаты в размере 200 долларов США ежеквартально. Это составляет 800 долларов в год, и программа направлена на поддержку широких слоев населения.
Важной особенностью программы является то, что граждане имеют право выбирать форму получения выплаты. Средства можно получить на банковский счет, в виде бумажного чека или в криптовалюте.
По данным местного правительства, первые выплаты уже доставлены населению. Согласно статистике, более 60 процентов выплат были переведены на банковские счета, остальная часть распределена через чеки.
Опцию получения в криптовалюте выбрали пока всего 12 человек. Министр финансов Маршалловых островов Дэвид Пол подчеркнул, что эта программа направлена не на то, чтобы люди перестали работать, а на укрепление социальной стабильности и оказание моральной поддержки населению.
По его словам, «800 долларов в год не сделают человека богатым, но никто не будет чувствовать себя забытым». Программа финансируется на основе специального соглашения с США.
Это соглашение реализуется за счет фонда, созданного в качестве компенсации за ядерные испытания, проведённые на Маршалловых островах в прошлом веке. В настоящее время фонд управляет активами на сумму 1,3 миллиарда долларов, и планируется выделение ещё 500 миллионов долларов до 2027 года.
Маршалловы острова расположены в Тихом океане и состоят из 29 коралловых островов и более тысячи мелких островков. Население страны составляет около 40 тысяч человек, половина из которых проживает в столице Маджуро.
Ранее в таких странах, как США, Канада, Финляндия, Швейцария, Италия и Индия, проводились пилотные проекты по безусловному доходу, однако они ограничивались отдельными регионами. Маршалловы острова же стали первой страной, внедрившей эту систему на национальном уровне, что привлекло внимание всего мира.