Tokio teleminorasi O‘zbekiston bayrog‘i ranglarida yoritildi
Tokio teleminorasi O‘zbekiston davlat bayrog‘i ranglari bilan yoritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ma’lum qildi. Ushbu tadbir Prezident Shavkat Mirziyoyevning Yaponiyaga tashrifi oldidan tashkil etildi.
Davlat rahbari "Markaziy Osiyo + Yaponiya" birinchi sammitida ishtirok etishi rejalashtirilgan. Sammit davomida Toshkent va Tokio o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilinadi.
Yaponiya hukumati mazkur sammitda Markaziy Osiyo davlatlari bilan sun’iy intellekt va Kaspiy dengizida logistika sohasini modernizatsiya qilish bo‘yicha hamkorlik takliflarini ilgari surishi kutilmoqda. Sammit yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni kuchaytirishni maqsad qilgan.
2017-2024-yillar davomida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi savdo hajmi 2,3 barobarga oshib, 388,6 million AQSH dollarini tashkil etdi. Shu davrda Yaponiya O‘zbekiston iqtisodiyotiga 184 million dollar miqdorida investitsiya kiritdi.
2023-yil dekabr holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda Yapon kapitali ishtirokida 121 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Tokio teleminorasi (Tokyo Tower) Yaponiyaning poytaxti ramzi va mashhur diqqatga sazovor joylardan biri hisoblanadi.
Mazkur minora 1958 yilda qurilgan bo‘lib, uning balandligi 333 metrni tashkil etadi. Dastlab u tele- va radiouzatish uchun xizmat qilgan.

Токийская телебашня освещена цветами флага Узбекистана
Токийская телебашня была освещена цветами государственного флага Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство иностранных дел Узбекистана. Это мероприятие было организовано перед визитом Президента Шавката Мирзиёева в Японию.
Глава государства планирует принять участие в первом саммите «Центральная Азия + Япония». Во время саммита будут обсуждаться вопросы укрепления сотрудничества между Ташкентом и Токио.
Ожидается, что правительство Японии на этом саммите предложит сотрудничество с государствами Центральной Азии в области искусственного интеллекта и модернизации логистики на Каспийском море. По итогам саммита стороны намерены усилить взаимовыгодное сотрудничество.
В период с 2017 по 2024 годы объем торговли между Узбекистаном и Японией увеличился в 2,3 раза и составил 388,6 миллиона долларов США. За этот период Япония инвестировала в экономику Узбекистана 184 миллиона долларов.
По состоянию на декабрь 2023 года в Узбекистане функционируют 121 предприятие с участием японского капитала. Токийская телебашня (Tokyo Tower) является символом столицы Японии и одной из известных достопримечательностей.
Эта башня была построена в 1958 году, её высота составляет 333 метра. Изначально она служила для теле- и радиовещания.