AQSh armiyasiga yoshlarni jalb qilish qiyinlashmoqda
AQSh mudofaa vaziri Pit Xegset Amerika armiyasiga yoshlarni jalb qilish jarayonida duch kelinayotgan muammolar haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Pentagonda o‘tkazilgan uchrashuvda rekruterlar bilan bu masalani muhokama qildi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, mavjud qiyinchiliklarga qaramay, AQSh Qurolli kuchlariga yangi chaqiriluvchilarni jalb qilish bo‘yicha rekord natijalarga erishilgan.
Biroq, bu jarayon oson kechmayotgani va yoshlar orasida jismoniy hamda bilim darajasi bilan bog‘liq muammolar mavjudligini ta’kidladi. Pit Xegset o‘z nutqida yoshlarning katta qismi jismonan tayyor emasligi yoki bilim darajasi yetarli emasligini qayd etdi.
Ushbu bayonot jamoatchilik orasida bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Shundan so‘ng, vazir o‘z fikrlarini aniqlashtirib, ishlatilgan ayrim iboralar noo‘rin bo‘lganini tan oldi.
U yoshlarning ba’zilari yetarli ta’lim olmaganini, shuningdek, diqqat yetishmasligi va giperaktivlik kabi muammolarga ega ekanligini qayd etdi. Vazirning ta’kidlashicha, AQSh armiyasini yangi askarlar bilan to‘ldirish masalasi nafaqat harbiy tizim, balki ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalari bilan ham chambarchas bog‘liqdir.

Привлечение молодежи в армию США становится сложнее
Министр обороны США Пит Хегсет высказался о проблемах, с которыми сталкиваются при наборе молодежи в армию США. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече с рекрутерами в Пентагоне он обсудил этот вопрос. По словам министра, несмотря на существующие трудности, в Вооруженные силы США удалось привлечь рекордное количество новобранцев.
Однако он отметил, что этот процесс проходит не легко, и среди молодежи существуют проблемы, связанные с физической подготовкой и уровнем знаний. Пит Хегсет в своей речи отметил, что большая часть молодежи физически не готова или имеет недостаточный уровень образования.
Это заявление вызвало споры в обществе. После этого министр уточнил свои слова, признав, что некоторые использованные выражения были неуместны.
Он отметил, что некоторые молодые люди не получили достаточного образования, а также имеют проблемы с вниманием и гиперактивностью. По словам министра, вопрос пополнения армии новыми солдатами тесно связан не только с военной системой, но и с образованием и здравоохранением.