Mayamida Ukraina, AQSH va Yevropa muzokaralari yakunlandi
Ukraina delegatsiyasi AQSH va Yevropa Ittifoqi vakillari bilan Mayami shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralarni yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi rahbari Rustam Umerov ma’lum qildi. Endi ushbu hududda AQSH va Rossiya o‘rtasida alohida uchrashuvlar o‘tkazilishi kutilmoqda.
Xabarlarga ko‘ra, muzokaralar 19 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan. Ukraina delegatsiyasiga rahbarlik qilgan Rustam Umerov uchrashuv tafsilotlarini ochiqlamagan, biroq suhbatlarda Yevropa Ittifoqi vakillarining ham qatnashganini ta’kidlagan.
Unga ko‘ra, muzokaralar natijalari haqida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyga ma’lumot berilgan. — AQSH va Yevropa Ittifoqi vakillari bilan uchrashuvni yakunladik.
Kelgusidagi qadamlar va hamkorlik masalalarida kelishuvga erishdik, — deya yozdi Umerov. Ma’lum qilinishicha, bu muzokaralar 23 noyabr kuni Jenevada Ukraina va AQSH delegatsiyalari o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuv davomida muhokama qilingan masalalar asosida tashkil etilgan.
Ushbu muloqotlarda “Trampning Ukraina bo‘yicha rejasi” deb ataluvchi konsepsiya asosida ish olib borilmoqda. 20–21 dekabr kunlari Rossiya delegatsiyasining Mayamiga yetib kelishi kutilmoqda.
Delegatsiyaga Rossiya prezidentining maxsus vakili Kirill Dmitriyev rahbarlik qiladi. U AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff va Donald Trampning kuyovi Jared Kushner bilan uchrashuvlar o‘tkazishi rejalashtirilgan.
Xabarlarga ko‘ra, AQSH Ukrainaga Rossiya bilan urush tugagandan so‘ng xavfsizlik kafolatlari taklif qilishni rejalashtirmoqda. Biroq Donetsk va Luhansk hududlari bo‘yicha mavjud talablarga kelishish hali ham murakkab bo‘lib qolmoqda.
Berlindagi avvalgi uchrashuvlarda ham bu masala muhokama qilingan. Kreml ushbu talablarga javoban o‘z pozitsiyasini qat’iy saqlab, kuch ishlatish ehtimolini istisno qilmayapti.
Ukraina esa o‘z hududiy yaxlitligini saqlashda qat’iy ekanini bildirmoqda. Prezident Zelenskiy Donbass hududlarini na de-fakto, na de-yure Rossiyaniki deb tan olish niyatida emasligini ta’kidladi.
AQSH esa bu masalada murosaga erishish uchun harakat qilmoqda. Mayamidagi ushbu muzokaralar xalqaro siyosiy maydonda yangi o‘zgarishlar bo‘lishidan darak bermoqda.

В Майами завершились переговоры Украины, США и Европы
Делегация Украины завершила переговоры с представителями США и Европейского Союза, которые проходили в городе Майами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил глава Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустам Умеров. Теперь ожидается проведение отдельных встреч между США и Россией в этом регионе.
По сообщениям, переговоры состоялись 19 декабря. Руководитель украинской делегации Рустам Умеров не раскрывал подробности встречи, однако отметил участие представителей Европейского Союза в беседах.
По его словам, результаты переговоров были доведены до президента Украины Владимира Зеленского. — Мы завершили встречу с представителями США и Европейского Союза.
Достигнуто соглашение по дальнейшим шагам и вопросам сотрудничества, — написал Умеров. Сообщается, что эти переговоры были организованы на основе вопросов, обсуждавшихся во время встречи делегаций Украины и США в Женеве 23 ноября.
В этих диалогах действует концепция, называемая «планом Трампа по Украине». Ожидается прибытие российской делегации в Майами 20–21 декабря.
Делегацию возглавит специальный представитель президента России Кирилл Дмитриев. Планируется проведение встреч с специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом и зятем Дональда Трампа Джаредом Кушнером.
По сообщениям, США планируют предложить Украине гарантии безопасности после окончания войны с Россией. Однако согласование требований по Донецкой и Луганской областям по-прежнему остается сложным.
Этот вопрос обсуждался и на предыдущих встречах в Берлине. Кремль, отвечая на эти требования, сохраняет твердую позицию и не исключает возможность применения силы.
Украина же заявляет о своей решимости сохранить территориальную целостность. Президент Зеленский подчеркнул, что не намерен признавать Донбасс российским ни де-факто, ни де-юре.
США прилагают усилия для достижения компромисса по этому вопросу. Переговоры в Майами свидетельствуют о возможных новых изменениях на международной политической арене.