NASAning PUNCH missiyasi Quyoshni ilgari kuzatilmagan darajada batafsil tasvirlashga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kosmosda taxminan 13 ming kilometr masofada joylashgan to‘rtta kichik sun’iy yo‘ldosh birgalikda “virtual teleskop” sifatida ishlagan. Ular Quyoshning tashqi atmosferasi — toj va quyosh shamolini bir butun holda suratga olish imkonini berdi.
Mazkur missiya Janubi-g‘arbiy tadqiqot instituti rahbarligida amalga oshirilmoqda. Loyihaning ishga tushirilganiga atigi bir yil bo‘lgan bo‘lsa-da, muhim ilmiy natijalar olinmoqda.
Jumladan, noyabr oyida AQSH hududida qutb nurlarini keltirib chiqargan kuchli quyosh bo‘roni batafsil kuzatildi. Ushbu ma’lumotlar kosmik ob-havoni yaxshiroq tushunish va oldindan bashorat qilish imkonini beradi.
PUNCH tizimi Quyoshdan ajralib chiqadigan plazma bulutlari — koronal massa otilishlari va quyosh shamolining harakatini aniq ko‘rsatmoqda. Shuningdek, boshqa teleskoplar aniqlay olmaydigan kuchsiz va noyob kometalar kuzatildi.

PUNCH миссиясы подробно сфотографировала Солнце
Миссия PUNCH NASA смогла запечатлеть Солнце с беспрецедентной детализацией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, четыре небольших искусственных спутника, находящихся в космосе примерно на расстоянии 13 тысяч километров друг от друга, работали совместно как «виртуальный телескоп». Они позволили запечатлеть внешнюю атмосферу Солнца — корону и солнечный ветер — как единое целое.
Данная миссия осуществляется под руководством Юго-Западного исследовательского института. Несмотря на то, что проект запущен всего год назад, уже получены важные научные результаты.
В частности, в ноябре была подробно зафиксирована мощная солнечная буря, вызвавшая северное сияние на территории США. Эти данные позволяют лучше понимать космическую погоду и прогнозировать её заранее.
Система PUNCH точно показывает движение плазменных облаков, исходящих от Солнца — корональных выбросов массы и солнечного ветра. Также были зафиксированы слабые и уникальные кометы, которые не могут обнаружить другие телескопы.
Например, в течение примерно 40 дней наблюдалась межзвёздная комета. По словам специалистов, передовые камеры позволяют ослаблять солнечный свет более чем в триллион раз, что даёт возможность фиксировать очень тонкие процессы.