Lukashenko: O‘zbekistonning YEOTga a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlaymiz
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga (YEOT) to‘laqonli a’zo bo‘lishini mamnuniyat bilan qabul qilishlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yuqori darajadagi yig‘ilishida so‘zlagan nutqida ta’kidladi. Lukashenkoning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston YEOT bilan chuqur integratsiya sari izchil harakat qilmoqda va bu yo‘nalishda muhim qadamlar tashlamoqda.
"Biz sizning bu yo‘nalishda qilayotgan harakatlaringizni yuqori baholaymiz. Agar O‘zbekiston YEOTning to‘laqonli a’zosiga aylansa, bu juda ajoyib bo‘lardi.
Sizni har doim ochiq qo‘l bilan qabul qilamiz," — dedi Belarus prezidenti. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston 2020 yil dekabr oyida YEOTda kuzatuvchi davlat maqomini olgan edi.
2024 yilga kelib, O‘zbekiston va ittifoq o‘rtasidagi tovar aylanmasi 17,5 milliard dollarni tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkichning 5,8 milliard dollari eksportga, 11,6 milliard dollari esa importga to‘g‘ri keladi.
Bu raqamlar O‘zbekiston va YEOT o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar tobora mustahkamlanib borayotganini ko‘rsatadi.

Лукашенко: Поддерживаем вступление Узбекистана в ЕАЭС
Президент Беларуси Александр Лукашенко выразил удовлетворение по поводу полного членства Узбекистана в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он заявил в своей речи на высокоуровневом заседании Евразийского экономического совета. По словам Лукашенко, Узбекистан последовательно движется к глубокой интеграции с ЕАЭС и предпринимает важные шаги в этом направлении.
"Мы высоко оцениваем ваши усилия в этом направлении. Было бы замечательно, если бы Узбекистан стал полноправным членом ЕАЭС.
Мы всегда будем принимать вас с открытыми объятиями", — сказал президент Беларуси. Напомним, что в декабре 2020 года Узбекистан получил статус государства-наблюдателя в ЕАЭС.
К 2024 году товарооборот между Узбекистаном и союзом составил 17,5 миллиарда долларов. Из этой суммы 5,8 миллиарда долларов приходится на экспорт, а 11,6 миллиарда долларов — на импорт.
Эти цифры свидетельствуют о том, что экономические связи между Узбекистаном и ЕАЭС продолжают укрепляться.