“Do‘zax darvozasi”ni o‘chirish bo‘yicha yechim topildi
Markaziy Qoraqum cho‘lida joylashgan va yarim asrdan ortiq vaqt davomida yonib kelayotgan mashhur “Do‘zax darvozasi” gaz kraterini bartaraf etish bo‘yicha amaliy yechim topilgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Turkmengaz” davlat konserni huzuridagi Tabiiy gaz ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari axborot berdi. Ularning ta’kidlashicha, muammoni hal etish gaz oqimlarini yangi quduqlar orqali qayta yo‘naltirish va maxsus burg‘ilash ishlari yordamida amalga oshirilishi mumkin.
Mutaxassislar hududning geologik va gidrodinamik xususiyatlarini batafsil o‘rganib chiqib, Chaljulba konida yangi baholash qudug‘ini burg‘ilashni taklif qilishgan. Ushbu yondashuv gazning asosiy qismini yangi quduqlarga yo‘naltirish va shu orqali kraterda yonayotgan gaz hajmini sezilarli darajada kamaytirishga imkon berishi kutilmoqda.
“Do‘zax darvozasi” krateri Ashxoboddan taxminan 260 kilometr shimolda, Darvoza qishlog‘i yaqinida joylashgan bo‘lib, u geologik halokat natijasida 1963 yilda (ba’zi manbalarga ko‘ra, 1971 yilda) paydo bo‘lgan. O‘sha vaqtda gazning zaharli ta’sirini kamaytirish maqsadida uning yonishi qasddan boshlatilgan edi.
Ammo gaz zaxiralari ko‘p qatlamli bo‘lgani sababli yonish hozirgacha davom etmoqda. Kraterning diametri 60 metr, chuqurligi esa 20 metrga yaqin bo‘lib, u sayyohlar uchun diqqatga sazovor joyga aylangan.
Turkmaniston rahbariyati bu masalaga bir necha bor e’tibor qaratgan. Xususan, 2010 va 2022 yillarda kraterni o‘chirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan.
Davlat rahbari bu jarayonning ekologik zarar keltirayotganini, aholi salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini va iqtisodiy resurslar isrof bo‘layotganini qayd etgan edi. Endilikda ishlab chiqilgan yangi ilmiy yondashuv mazkur muammoni hal etishga qaratilgan.
Agar bu usul amaliyotda o‘zini oqlasa, “Do‘zax darvozasi” deb ataluvchi kraterning o‘n yillab davom etgan nazoratsiz yonishi nihoyat to‘xtashi mumkin. Bu esa ekologik va iqtisodiy jihatdan muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

Найдено решение по отключению «Врат ада»
Сообщается, что найдено практическое решение по ликвидации знаменитого газового кратера «Врата Ада», расположенного в Центральной Каракумской пустыне и горящего более полувека. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили специалисты Научно-исследовательского института природного газа при государственном концерне «Turkmengaz». По их словам, проблему можно решить путем перенаправления газовых потоков через новые скважины и с помощью специальных буровых работ.
Специалисты подробно изучили геологические и гидродинамические особенности района и предложили пробурить новую оценочную скважину на месторождении Чальджульба. Такой подход позволит направить основную часть газа в новые скважины и тем самым значительно сократить объем газа, горящего в кратере.
Кратер «Врата Ада» расположен примерно в 260 километрах к северу от Ашхабада, недалеко от села Дарвоза, и возник в результате геологической катастрофы в 1963 году (по некоторым данным, в 1971 году). Тогда с целью уменьшения токсичного воздействия газа было намеренно начато его горение.
Однако из-за многослойных запасов газа горение продолжается до сих пор. Диаметр кратера составляет 60 метров, а глубина — около 20 метров, что сделало его достопримечательностью для туристов.
Руководство Туркменистана не раз обращало внимание на этот вопрос. В частности, в 2010 и 2022 годах были даны поручения по тушению кратера.
Глава государства отмечал, что этот процесс наносит экологический ущерб, негативно влияет на здоровье населения и приводит к расточительству экономических ресурсов. Теперь разработанный новый научный подход направлен на решение данной проблемы.
Если этот метод оправдает себя на практике, бесконтрольное горение кратера, известного как «Врата Ада», которое продолжается десятилетиями, наконец может быть прекращено. Это ожидается как важный шаг с экологической и экономической точек зрения.