Rossiya va AQSH o‘rtasida dron mojarosi davom etmoqda
Ularning bayonotiga ko‘ra, Ukraina dronlaridan biri ustida o‘tkazilgan texnik tekshiruv davomida dronning parvoz yo‘nalishi ma’lumotlari olingan. Ushbu yo‘nalish tahlillariga asoslanib, ular dronning asosiy nishoni prezident qarorgohidagi obyektlardan biri bo‘lganini aytmoqda.
Rossiya bu ma’lumotlarni AQSHga ham yuborishini ma’lum qildi. Biroq AQSH razvedka idoralari boshqa xulosaga kelgan.
Amerika ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ko‘ra, AQSH razvedkasi Ukraina tomonidan Rossiya prezidentining qarorgohi nishonga olinmagani haqida fikr bildirgan. Xususan, CIA direktori Jon Retkliffning sobiq prezident Donald Trampni Ukraina boshqa harbiy obyektga zarba berishga uringani haqida ogohlantirgani aytiladi.
Oq uy ushbu masalada rasmiy izoh bermadi. Ma’lum bo‘lishicha, Donald Tramp ijtimoiy tarmoqdagi postlarida Ukraina tomonidan hujum bo‘lmagani haqidagi maqolaga havola qoldirgan, biroq bu ma’lumotni ochiqchasiga tasdiqlamagan.
Ushbu post Retkliffning brifingidan keyin paydo bo‘lgani qayd etilgan. G‘arb ommaviy axborot vositalarida Rossiyaning bu da’volari muzokaralar fonida o‘z pozitsiyasini kuchaytirish maqsadida ishlatilayotgan bo‘lishi mumkinligi haqida fikrlar bildirilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya bu hujumning haqiqiy maqsadini isbotlovchi dalillarni to‘liq ochiqlamagan. Avvalroq, Rossiya 28-dekabrdan 29-dekabrga o‘tar kechasi Novgorod viloyati hududida 91 ta dron urib tushirilgani, ammo qurbonlar va vayronagarchilik bo‘lmagani haqida ma’lum qilgan edi.
Ukraina esa bu da’volarni rad etib, Rossiyani yolg‘on bayonotlar tarqatayotganlikda aybladi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bunday xabarlarni Rossiyaning Kiyevdagi davlat binolariga navbatdagi hujum uchun bahona yaratish maqsadidagi harakati sifatida baholadi.
Umuman olganda, mazkur voqea faqat dronlar bilan bog‘liq emas, balki axborot maydonida ham kurash qizg‘in davom etmoqda. Rossiya “fayl topdik” desa, AQSH “qarorgoh nishon emas” degan fikrni ilgari surmoqda.
Endi asosiy savol shuki, Moskva va Vashington o‘rtasida almashiladigan ma’lumotlar ushbu voqeani oydinlashtiradimi yoki bu mavzu atrofidagi munozaralar yana uzoq davom etadimi?

Россия и США продолжается конфликт из-за дронов
Министерство обороны России 1 января представило новые данные, пытаясь подтвердить сообщения об атаке на президентскую резиденцию в Новгородской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их заявлению, в ходе технической проверки одного из украинских дронов были получены данные о маршруте полёта дрона. На основе анализа этого маршрута они утверждают, что основной целью дрона был один из объектов в президентской резиденции.
Россия также сообщила, что передаст эту информацию США. Однако разведывательные службы США пришли к другому выводу.
По сообщениям американских СМИ, разведка США заявила, что резиденция президента России не была целью удара со стороны Украины. В частности, говорится, что директор ЦРУ Джон Ретклифф предупредил бывшего президента Дональда Трампа о попытке Украины нанести удар по другому военному объекту.
Белый дом не дал официальных комментариев по этому вопросу. Известно, что Дональд Трамп в своих постах в социальных сетях ссылался на статью о том, что атаки со стороны Украины не было, однако не подтвердил эту информацию открыто.
Отмечается, что этот пост появился после брифинга Ретклиффа. В западных СМИ высказываются мнения, что заявления России могут использоваться для усиления своей позиции на фоне переговоров.
При этом Россия не раскрыла полностью доказательства, подтверждающие истинную цель этой атаки. Ранее Россия сообщала, что в ночь с 28 на 29 декабря в Новгородской области было сбито 91 дрон, однако жертв и разрушений не было.
Украина отвергла эти заявления, обвинив Россию в распространении ложной информации. Президент Украины Владимир Зеленский оценил такие сообщения как попытку России создать предлог для очередной атаки на государственные здания в Киеве.
В целом, данный инцидент связан не только с дронами, но и с продолжающейся борьбой в информационном пространстве. Россия заявляет «мы нашли файл», а США выдвигают мнение «резиденция не является целью».
Теперь главный вопрос в том, прояснят ли обмены информацией между Москвой и Вашингтоном эту ситуацию или споры вокруг этой темы будут продолжаться ещё долго?