Xitoyda sobiq amaldor o‘lim jazosiga hukm qilindi
Xitoyda korrupsiyada ayblangan sobiq amaldor o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xaykou shahri sobiq meri tergov davomida davlat mablag‘larini talon-toroj qilish va pora olishda aybdor deb topilgan. Tergov jarayonida uning uyidan topilgan boyliklar nafaqat Xitoy, balki butun dunyo jamoatchiligini hayratga soldi.
Sobiq amaldorning xonadonida 13,5 tonna sof oltin, 23 tonna naqd pul, shuningdek, elita ko‘chmas mulklar va qimmatbaho avtomobillar kolleksiyasi aniqlangan. Ushbu mulklar davlat foydasiga musodara qilindi.
Tergov xulosasiga ko‘ra, u 2009–2019 yillar davomida hukumat shartnomalarini qo‘lga kiritish va yer uchastkalarini rasmiylashtirish evaziga pora olib, noqonuniy boylik orttirgan. Bu davrda u jami 4,3 milliard dollarlik boylik to‘plagani ma’lum bo‘ldi.
Sud uni xizmat vakolatlarini suiiste’mol qilganlik va davlat mablag‘larini o‘zlashtirganlikda aybdor deb topdi. Ushbu voqea Xitoyning korrupsiyaga qarshi kurash tarixidagi eng yirik holatlardan biri sifatida qayd etildi.

В Китае бывший чиновник приговорён к смертной казни
В Китае бывший чиновник, обвинённый в коррупции, приговорён к смертной казни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший мэр города Хайкоу был признан виновным в ходе расследования в растрате государственных средств и получении взяток. В ходе следствия найденные в его доме богатства удивили не только Китай, но и мировое сообщество.
В жилище бывшего чиновника обнаружено 13,5 тонны чистого золота, 23 тонны наличных денег, а также коллекция элитной недвижимости и дорогих автомобилей. Эти имущества были конфискованы в пользу государства.
Согласно выводам следствия, в период с 2009 по 2019 год он получал взятки за получение государственных контрактов и оформление земельных участков, незаконно наживая состояние. За этот период он накопил богатство на сумму 4,3 миллиарда долларов.
Суд признал его виновным в злоупотреблении служебными полномочиями и присвоении государственных средств. Это событие отмечено как один из крупнейших случаев борьбы с коррупцией в истории Китая.