Bu haqda Axios nashri amerikalik va isroillik rasmiylarga asoslanib xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 14-yanvar kuni Eronga zarba berilishi mumkinligi haqida taxminlar kuchaygan bir paytda Tramp va Netanyahu telefon orqali muloqot qilgan.
Suhbat davomida Netanyahuning ta’kidlashicha, agar AQSh zarba bersa, Eron tomonidan javob hujumi ehtimoli yuqori bo‘lib, Isroil bunday vaziyatga to‘liq tayyor emas. Shuningdek, u AQShning mintaqadagi harbiy kuchlari yetarli darajada joylashtirilmagani haqida ham ogohlantirgan.
Netanyahu, shuningdek, AQShning o‘sha paytdagi rejasi kutilgan natijani bermasligi va yetarlicha samarali emasligi haqida fikr bildirgan. Bu holat faqat Isroilning pozitsiyasi bilan cheklanmagan.
Axiosning yozishicha, Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon ham Trampni zarba berishdan qaytarishga harakat qilgan. Uning asosiy xavotiri shundan iborat bo‘lgan: harbiy zarba mintaqadagi barqarorlikni yanada yomonlashtirishi va keng ko‘lamli keskinlikka olib kelishi mumkin.
Mazkur qarorning qabul qilinishiga bir necha omillar ta’sir qilgani aytilmoqda: mintaqadagi harbiy resurslarning cheklangani, Isroil va Saudiya Arabistonining ogohlantirishlari, Trampning maslahatchilarining xavotirlari va eronliklar bilan norasmiy muloqotlar. Shu sababli, zarba berish bo‘yicha buyruq oxir-oqibat chiqarilmagan.
Ushbu voqealar Erondagi norozilik namoyishlari avj olgan davrda yuz bergan. Tramp vaziyatni baholab, kuch ishlatish ehtimolini istisno qilmagan bo‘lsa-da, 14-yanvar atrofidagi real siyosiy va harbiy hisob-kitoblar “hozir emas” degan qarorga olib kelgan.
Biroq bu masala yakunlangan deb hisoblanmaydi. Axiosning qayd etishicha, Vashingtonda Eronga zarba berish varianti kelajakda yana kun tartibiga qaytishi mumkin.

Трамп отказался от удара по Ирану: каковы причины?
Существует вероятность того, что решение президента США Дональда Трампа отказаться от военного удара по Ирану было обусловлено предупреждением премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Axios со ссылкой на американских и израильских официальных лиц. По данным, 14 января, когда усиливались предположения о возможном ударе по Ирану, Трамп и Нетаньяху провели телефонный разговор.
В ходе беседы Нетаньяху подчеркнул, что в случае удара со стороны США существует высокая вероятность ответного удара со стороны Ирана, и Израиль не полностью готов к такой ситуации. Кроме того, он предупредил, что военные силы США в регионе размещены недостаточно эффективно.
Нетаньяху также выразил мнение, что тогдашний план США не принесет ожидаемых результатов и будет недостаточно эффективным. Эта ситуация не ограничивалась только позицией Израиля.
По информации Axios, наследный принц Саудовской Аравии Мухаммад бин Салман также пытался отговорить Трампа от удара. Его основная обеспокоенность заключалась в том, что военный удар может еще больше ухудшить стабильность в регионе и привести к широкомасштабной напряженности.
Говорится, что на принятие этого решения повлияли несколько факторов: ограниченность военных ресурсов в регионе, предупреждения Израиля и Саудовской Аравии, опасения советников Трампа и неофициальные переговоры с иранцами. По этой причине приказ о нанесении удара в конечном итоге не был отдан.
Эти события произошли в период обострения протестных акций в Иране. Хотя Трамп оценивал ситуацию и не исключал возможность применения силы, реальные политические и военные расчеты вокруг 14 января привели к решению «не сейчас».
Однако этот вопрос нельзя считать закрытым. По данным Axios, вариант удара по Ирану в Вашингтоне может вновь вернуться в повестку дня в будущем.