Ispaniyada ikki poyezd to‘qnashdi, 21 kishi halok bo‘ldi
Ispaniyaning Kordova viloyatida 18-yanvar kuni ikki tezyurar poyezd to‘qnashuvi oqibatida kamida 21 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa haqida ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda. Ma’lum bo‘lishicha, Malaga shahridan Madridga yo‘l olgan Iryo kompaniyasiga tegishli poyezd relsdan chiqib ketgan va Ispaniya poytaxtidan Uelvaga yo‘l olayotgan boshqa poyezd bilan to‘qnashgan.
To‘qnashuv natijasida ikkinchi poyezd yo‘l chetidagi qiyalikdan pastga sirg‘alib tushgan. Andalusiya mintaqasining hukumat rahbari Xuanma Moreno bergan ma’lumotga ko‘ra, voqea oqibatida 75 kishi jarohatlangan va shifoxonaga yotqizilgan.
Ulardan 15 nafari og‘ir ahvolda. Rahbarning ta’kidlashicha, qurbonlar soni oshishi mumkin.
Halok bo‘lganlarning jasadlarini olib chiqish uchun og‘ir texnika jalb etilishi zarur. El Pais nashrining xabariga ko‘ra, voqea joyiga yaqin vaqt ichida ispan harbiylari ham yetib borishi kutilmoqda.
Ispaniya transport vaziri Oskar Puente esa avariya sodir bo‘lgan temiryo‘l qismi o‘tgan yili ta’mirlanganini va texnik holati yaxshi bo‘lganini ma’lum qildi. U ushbu hodisani «g‘ayrioddiy voqea» deb atadi.

В Испании столкнулись два поезда, 21 человек погиб
В провинции Кордова в Испании 18 января в результате столкновения двух скоростных поездов погибло не менее 21 человека. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом происшествии сообщают средства массовой информации. Известно, что поезд компании Iryo, следовавший из Малаги в Мадрид, сошел с рельсов и столкнулся с другим поездом, направлявшимся из столицы Испании в Уэльву.
В результате столкновения второй поезд скатился вниз по склону у обочины дороги. По данным главы правительства Андалусии Хуанмы Морено, в результате происшествия 75 человек получили ранения и были госпитализированы.
Из них 15 находятся в тяжелом состоянии. По словам руководителя, число жертв может увеличиться.
Для извлечения тел погибших необходимо привлечение тяжелой техники. По сообщению издания El Pais, в ближайшее время к месту происшествия ожидается прибытие испанских военных.
Министр транспорта Испании Оскар Пуэнте сообщил, что железнодорожный участок, на котором произошла авария, был отремонтирован в прошлом году и находился в хорошем техническом состоянии. Он назвал это происшествие «необычным событием».