Italiya Trampning “Tinchlik kengashi”ga qo‘shilmasligi mumkin
Italiya Iqtisodiyot vaziri Jankarlo Jorjetti AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilayotgan “Tinchlik kengashi”ga Italiya qo‘shilishi qiyin bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Rimda o‘tkazilgan tadbirda so‘z yuritgan. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, Trampning mazkur tashabbusi haqida e’lon qilingan xabarlarni o‘qib chiqqanidan so‘ng, Italiya uchun bu loyihada ishtirok etish bir qator muammolarni keltirib chiqarishi mumkinligi ma’lum bo‘lgan.
Ayniqsa, bu kengashga qo‘shilish mamlakat konstitutsiyasiga zid bo‘lish ehtimoli borligi qayd etilgan. Trampning rejasiga ko‘ra, “Tinchlik kengashi” uning rahbarligida tashkil etilishi va avvalambor G‘azo mintaqasidagi mojarolarni hal qilishga qaratilishi lozim.
Ushbu kengashga a’zo davlatlardan doimiy a’zolik uchun 1 milliard dollar miqdorida badal to‘lashi talab qilinishi ham rejalashtirilgan. Hozirga qadar ushbu taklif 60 ga yaqin davlatga yuborilgan, biroq ko‘plab mamlakatlar bu masalada ehtiyotkor yondashishni afzal ko‘rmoqda.

Италия может не присоединиться к "Совету мира" Трампа
Министр экономики Италии Джанкарло Джорджетти заявил, что Италии может быть сложно присоединиться к «Совету мира», создаваемому по инициативе бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он говорил на мероприятии в Риме. По словам министра, после ознакомления с опубликованными сообщениями о данной инициативе Трампа стало ясно, что участие Италии в этом проекте может вызвать ряд проблем.
В частности, отмечается, что присоединение к этому совету может противоречить конституции страны. Согласно плану Трампа, «Совет мира» должен быть создан под его руководством и в первую очередь направлен на разрешение конфликтов в регионе Газы.
Также планируется требовать от государств-членов постоянного членства оплату в размере 1 миллиарда долларов. На данный момент это предложение было направлено примерно 60 странам, однако многие из них предпочитают подходить к этому вопросу с осторожностью.