O‘zbekiston gaz importi 2025 yilda 30 foizga oshdi
2025 yil yakunida O‘zbekiston Rossiyadan gaz importini 30 foizga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro energetika agentligi (XEA) hisobotiga ko‘ra, bu o‘zgarish “O‘rta Osiyo – Markaz” quvurlari tizimi orqali amalga oshirilib, umumiy hajm 7 milliard kub metrdan oshgan. Bu holat ichki taqchillik sharoitida energiya manbalarini diversifikatsiya qilish siyosati bilan izohlanmoqda.
2024 yilda gaz importi atigi 5 foizga oshgan bo‘lsa, 2025 yilda sovuq mavsumlar va sanoat faolligining ortishi import hajmini sezilarli darajada kengaytirishni talab qildi. Shu bilan birga, O‘zbekistonda gaz qazib olish hajmi kamaydi: 2025 yilning dastlabki 11 oyida bu ko‘rsatkich 4,5 foizga qisqardi.
XEA buni konlarning tabiiy ravishda eskirishi va quduqlarning samaradorligi pasayishi bilan bog‘lamoqda. Rossiya uchun Markaziy Osiyoga gaz eksportini oshirish muhim strategik yo‘nalishga aylandi.
2025 yil 1 yanvardan Ukraina orqali tranzit to‘xtaganidan so‘ng Rossiyaning Yevropaga gaz yetkazib berishi 45 foizga qisqargan. Shu sababli, Rossiyaning Xitoy va O‘zbekiston yo‘nalishlariga eksport hajmini oshirgani kuzatilmoqda.
Xitoyga yetkazib berish 25 foizga oshgan bo‘lsa, O‘zbekiston yo‘nalishi o‘sish bo‘yicha ikkinchi o‘rinda qayd etilmoqda. XEA prognozlariga ko‘ra, 2026 yilda mintaqada gaz qazib olish hajmi 3 foizga oshishi kutilmoqda.
Biroq bu ko‘rsatkich hali 2021 yil darajasidan 10 foiz past bo‘ladi. O‘zbekiston uchun esa 2026 yil tranzit tizimi va yirik iste’molchi sifatidagi rolga moslashuv davri bo‘lishi mumkin.
7 milliard kub metrdan ortiq gaz importi endilikda faqat favqulodda yechim emas, balki barqaror iqtisodiy ehtiyojga aylanishi kutilmoqda. Shu sababdan, “O‘rta Osiyo – Markaz” quvurlarini modernizatsiya qilish muhim vazifalardan biri sifatida belgilangan.
Shuningdek, 2025 yilda O‘zbekiston Xitoyga 773 million dollarlik tabiiy gaz eksport qilgani ma’lum qilindi. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev esa gaz ta’minotidagi uzilishlar sabab 33 ta zavod faoliyati to‘xtagani uchun Energetika vazirligini tanqid qildi.

Импорт газа в Узбекистане вырос на 30 процентов в 2025 году
В конце 2025 года Узбекистан увеличил импорт газа из России на 30 процентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчету Международного энергетического агентства (МЭА), это изменение было осуществлено через систему трубопроводов «Средняя Азия – Центр», общий объем превысил 7 миллиардов кубометров. Эта ситуация объясняется политикой диверсификации источников энергии в условиях внутреннего дефицита.
Если в 2024 году импорт газа увеличился всего на 5 процентов, то в 2025 году холодные сезоны и рост промышленной активности потребовали значительного расширения объема импорта. При этом объем добычи газа в Узбекистане сократился: за первые 11 месяцев 2025 года этот показатель снизился на 4,5 процента.
МЭА связывает это с естественным износом месторождений и снижением эффективности скважин. Для России увеличение экспорта газа в Центральную Азию стало важным стратегическим направлением.
После прекращения транзита через Украину с 1 января 2025 года поставки газа Россией в Европу сократились на 45 процентов. По этой причине наблюдается рост объемов экспорта России в направлении Китая и Узбекистана.
Поставки в Китай увеличились на 25 процентов, а направление в Узбекистан занимает второе место по росту. По прогнозам МЭА, в 2026 году добыча газа в регионе ожидается с ростом на 3 процента.
Однако этот показатель все еще будет на 10 процентов ниже уровня 2021 года. Для Узбекистана 2026 год может стать периодом адаптации к роли транзитной системы и крупного потребителя.
Импорт газа свыше 7 миллиардов кубометров теперь ожидается не только как чрезвычайное решение, но и как устойчивое экономическое требование. По этой причине модернизация трубопроводов «Средняя Азия – Центр» определена как одна из важных задач.
Также стало известно, что в 2025 году Узбекистан экспортировал в Китай природный газ на сумму 773 миллиона долларов. Заместитель премьер-министра Джамшид Ходжаев критиковал Министерство энергетики за остановку деятельности 33 заводов из-за перебоев с поставками газа.