Filippinda parom halokati: 15 kishi halok bo‘ldi
Filippinning janubida yo‘lovchi tashuvchi "Trisha Kerstin 3" paromi halokatga uchrab, kamida 15 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yana 43 nafar yo‘lovchi bedarak yo‘qolganlar ro‘yxatida. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Xitoyning Xinhua agentligi ma’lumotiga ko‘ra, hodisa 26-yanvar kuni mahalliy vaqt bilan soat 01:50 da Basilan provinsiyasi yaqinidagi Baluk oroli hududida sodir bo‘lgan. Qidiruv-qutqaruv ishlari davomida 317 nafar yo‘lovchi qutqarib qolingan bo‘lib, hozirda bedarak yo‘qolganlarni izlash ishlari davom etmoqda.
Sohil qo‘riqlash xizmatining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, parom halokati texnik nosozliklar sabab yuz bergan bo‘lishi mumkin. Hodisa yuzasidan tergov ishlari olib borilmoqda.
Shuningdek, avvalroq Tailandning Puket sohillari yaqinida turistlarni tashiyotgan kater baliqchi kemasi bilan to‘qnashib, cho‘kib ketgani haqida xabar berilgan edi. Kater bortida 55 kishi, jumladan, O‘zbekistonning uch nafar fuqarosi bo‘lgan.
Ularning ikki nafari yengil tan jarohati olgan bo‘lib, ahvoli barqaror deb baholangan. Mazkur hodisalar dengiz transportida xavfsizlik masalalarini yana bir bor jiddiy ko‘rib chiqish zarurligini ko‘rsatmoqda.

Крушение парома на Филиппинах: 15 человек погибли
В южной части Филиппин паром для перевозки пассажиров "Trisha Kerstin 3" потерпел крушение, в результате чего погибло не менее 15 человек. Об этом сообщил Zamin.uz.
Еще 43 пассажира числятся пропавшими без вести. Об этом сообщили средства массовой информации.
По данным китайского агентства Синьхуа, происшествие произошло 26 января в 01:50 по местному времени в районе острова Балук провинции Басилан. В ходе поисково-спасательных работ было спасено 317 пассажиров, в настоящее время продолжаются поиски пропавших без вести.
По предварительным данным береговой охраны, крушение парома могло произойти из-за технических неисправностей. По факту происшествия ведется расследование.
Ранее также сообщалось, что у берегов Пхукета в Таиланде туристический катер столкнулся с рыболовным судном и затонул. На борту катера находились 55 человек, в том числе три гражданина Узбекистана.
Двое из них получили легкие травмы, их состояние оценивается как стабильное. Эти происшествия вновь подчеркивают необходимость серьезного рассмотрения вопросов безопасности морского транспорта.