Yevropa va Hindiston erkin savdo bitimiga yaqinlashmoqda
Yevropa Kengashi prezidenti Ursula fon der Lyayen Hindistonga davlat tashrifi bilan bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning tashrifi Hindiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘sib borayotgan strategik hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Fon der Lyayen Respublika kuni paradida bosh mehmon sifatida ishtirok etib, Hindiston-Yevropa Ittifoqi aloqalarining tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Ursula fon der Lyayen Hindiston va Yevropa Ittifoqini global hamkorlik uchun yaqin sheriklar deb atadi. Ularning strategik hamkorligi dunyodagi siyosiy noaniqlik, proteksionizm va boshqa global muammolarga qarshi kurashishda muhim o‘rin tutishi mumkinligini qayd etdi.
Hindistonga tashrifi davomida fon der Lyayen ochiqlik va muloqotning ahamiyatini alohida ta’kidladi. Hindiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi asosiy mavzulardan biri uzoq muddatli erkin savdo bitimini imzolash bo‘lib, bu kelishuv tovarlar va xizmatlar bo‘yicha bojlarni bekor qilishni nazarda tutadi.
Bu esa ikki tomonlama savdoni sezilarli darajada oshirishi kutilmoqda. Fon der Lyayen bu kelishuvni "barcha bitimlarning onasi" deb atab, uning global iqtisodiyotga ta’siri katta bo‘lishini ta’kidlagan edi.
Shuningdek, tashrif davomida texnologiyalar, iqlim o‘zgarishi, toza energiya, xavfsizlik va raqamli infratuzilma sohalarida hamkorlik masalalari ham muhokama qilinadi. Hindiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo hajmi hozirda 136,53 milliard AQSH dollarini tashkil etadi, bu esa Yevropa Ittifoqini Hindistonning eng yirik savdo hamkorlaridan biriga aylantiradi.

Европа и Индия приближаются к соглашению о свободной торговле
Президент Европейского совета Урсула фон дер Ляйен совершила государственный визит в Индию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Её визит направлен на укрепление растущего стратегического партнёрства между Индией и Европейским союзом. Фон дер Ляйен приняла участие в параде в честь Дня Республики в качестве главного гостя и подчеркнула всё возрастающее значение отношений между Индией и Европейским союзом.
Урсула фон дер Ляйен назвала Индию и Европейский союз близкими партнёрами для глобального сотрудничества. Она отметила, что их стратегическое партнёрство может сыграть важную роль в борьбе с политической неопределённостью, протекционизмом и другими глобальными проблемами.
Во время визита фон дер Ляйен особо подчеркнула важность открытости и диалога. Одной из ключевых тем между Индией и Европейским союзом является подписание долгосрочного соглашения о свободной торговле, которое предусматривает отмену пошлин на товары и услуги.
Ожидается, что это значительно увеличит двустороннюю торговлю. Фон дер Ляйен назвала это соглашение «матерью всех соглашений» и подчеркнула его значительное влияние на глобальную экономику.
Кроме того, в ходе визита будут обсуждаться вопросы сотрудничества в области технологий, изменения климата, чистой энергии, безопасности и цифровой инфраструктуры. Объём торговли между Индией и Европейским союзом в настоящее время составляет 136,53 миллиарда долларов США, что делает ЕС одним из крупнейших торговых партнёров Индии.
В рамках визита ожидается продолжение работы по расширению сотрудничества в области обороны, инноваций и исследований. Такие связи служат укреплению взаимных интересов обеих сторон.