Tramp Eronni tezkor muzokaralarga chaqirdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Eronni yadroviy dastur bo‘yicha muzokaralarga tezroq qo‘shilishga chaqirib, vaqt cheklanganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot Fors ko‘rfazi hududida AQSh harbiy kuchlari soni ortayotgan bir paytda e’lon qilindi. Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi xabarida AQSh armiyasi katta kuch va qat’iyat bilan harakatlanayotganini, Eron esa tezda muzokaralar stoliga o‘tirishi zarurligini aytdi.
U adolatli va teng huquqli bitim tuzishni taklif qilar ekan, uning asosiy sharti sifatida Eronning yadro qurolidan voz kechishini alohida qayd etdi. Eron esa o‘zining tinchlik maqsadlarini ilgari surib, yadroviy qurol ishlab chiqish niyatini bir necha bor rad etgan.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi harbiy tahdidlar orqali muzokaralar samarali bo‘lishi mumkin emasligini ta’kidladi. U real va aniq shartlar asosidagi muloqotga tayyor ekanini bildirib, tahdid va mantiqsiz talablar muzokaralarda to‘siq bo‘layotganini aytdi.
Tramp Fors ko‘rfazidagi harbiy kuchlarni Venesuela masalasida safarbar qilingan qo‘shinlar bilan qiyosladi. U hozirgi harbiy kuchlar oldingi operatsiyalardan ham yirik ekanini va zarur bo‘lsa, kuch ishlatishga tayyorligini qo‘shimcha qildi.
Mazkur vaziyatning ildizi 2015 yilda imzolangan Eron yadroviy kelishuviga borib taqaladi. Ushbu kelishuv Eron va dunyoning yetakchi davlatlari o‘rtasida imzolangan bo‘lib, uning asosiy maqsadi Eron yadroviy dasturining faqat tinchlik maqsadida bo‘lishini kafolatlash edi.
Biroq 2018 yilda AQSh mazkur kelishuvdan chiqib, Eronning raketa dasturi va mintaqadagi ta’siri yetarlicha hisobga olinmaganini aytgan holda, Tehronga qarshi iqtisodiy sanksiyalarni tikladi. Kelishuv rasmiy jihatdan hali mavjud bo‘lsa-da, u to‘liq ishlamayapti.
Muzokaralar davom etayotgan bo‘lsa-da, ularning natijalari turlicha bo‘lmoqda. Vaziyatni yanada murakkablashtirayotgan jihat esa AQSh va Eron o‘rtasidagi harbiy to‘qnashuv ehtimoli.
2025 yilgi harbiy harakatlar va ular ortidan kelgan zarbalar mintaqadagi vaziyatni keskinlashtirdi. Xulosa shuki, tomonlar bir-biriga nisbatan bosimni oshirgani sari, kichik bir xato ham katta inqirozga olib kelishi mumkin.
Muzokaralarning shaffof va aniq qoidalarga asoslanishi mintaqa xavfsizligini ta’minlashi mumkin, aks holda, har bir bayonot yangi keskinliklarga sabab bo‘lishi ehtimoldan holi emas. Keyingi oylarda diplomatiyaning ustun kelishi yoki yangi mojaro boshlanishi muhim savol bo‘lib qolmoqda.

Трамп призвал Иран к оперативным переговорам
Президент США Дональд Трамп призвал Иран быстрее присоединиться к переговорам по ядерной программе, подчеркнув ограниченность времени. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано на фоне увеличения численности американских военных сил в регионе Персидского залива. В своем сообщении в социальных сетях Трамп отметил, что армия США действует с большой силой и решимостью, а Иран должен как можно скорее сесть за стол переговоров.
Он предложил заключить справедливое и равноправное соглашение, особо подчеркнув в качестве основного условия отказ Ирана от ядерного оружия. Иран же неоднократно заявлял о своих мирных целях и отрицал намерения разрабатывать ядерное оружие.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи подчеркнул, что переговоры не могут быть эффективными под военными угрозами. Он заявил о готовности к диалогу на основе реальных и конкретных условий, отметив, что угрозы и нелогичные требования препятствуют переговорам.
Трамп сравнил военные силы в Персидском заливе с войсками, мобилизованными по вопросу Венесуэлы. Он добавил, что нынешние военные силы больше, чем в предыдущих операциях, и что при необходимости готов применить силу.
Корни данной ситуации уходят в ядерное соглашение с Ираном, подписанное в 2015 году. Это соглашение было заключено между Ираном и ведущими мировыми державами с целью гарантировать, что ядерная программа Ирана будет использоваться только в мирных целях.
Однако в 2018 году США вышли из этого соглашения, заявив, что ракеты Ирана и его влияние в регионе недостаточно учтены, и восстановили экономические санкции против Тегерана. Хотя соглашение формально еще действует, оно не функционирует полностью.
Несмотря на продолжающиеся переговоры, их результаты разнятся. Усугубляет ситуацию возможность военного столкновения между США и Ираном.
Военные действия 2025 года и последовавшие удары обострили ситуацию в регионе. Вывод таков: по мере усиления давления сторон друг на друга, даже небольшая ошибка может привести к крупному кризису.
Прозрачность и четкие правила переговоров могут обеспечить безопасность региона, в противном случае каждое заявление может стать причиной новых обострений. Важным вопросом остается, возобладает ли дипломатия в ближайшие месяцы или начнется новый конфликт.