2025 yilda Buyuk Britaniyada 140 ga yaqin pivo zavodi faoliyatini to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich so‘nggi 50 yil ichidagi eng yuqori yopilish darajasi bo‘lib, u 1974 yildan beri kuzatilgan eng katta miqyosdagi pasayish sifatida qayd etildi. Bu haqda The Daily Telegraph nashri xabar berdi.
Mustaqil pivo ishlab chiqaruvchilar jamiyati (SIBA) ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi bir yil davomida pivo zavodlariga bo‘lgan talab yuqori bo‘lishiga qaramay, ko‘plab ishlab chiqaruvchilar o‘z faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘ldi. SIBA rahbari Endi Slining ta’kidlashicha, mamlakatning deyarli barcha hududlarida faoliyat yuritgan zavodlar iqtisodiy bosim tufayli bozorni tark etmoqda.
Mutaxassislar ushbu holatga bir qancha sabablarni ko‘rsatmoqda. Ulardan eng asosiysi — davlat tomonidan solinayotgan soliqlarning oshirilishi.
Alkogolli ichimliklarga qo‘llanilayotgan aksiz soliqlari va qo‘shilgan qiymat solig‘ining ortishi ishlab chiqaruvchilarning moliyaviy barqarorligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Natijada ko‘plab pivo zavodlari o‘z faoliyatini davom ettira olmayapti.

Великобритании закрытие пивоварен достигло рекордного уровня
Этот показатель является самым высоким уровнем закрытий за последние 50 лет и отмечен как крупнейшее снижение с 1974 года. Об этом сообщает издание The Daily Telegraph.
По данным Общества независимых пивоваров (SIBA), несмотря на высокий спрос на пивоварни в течение последнего года, многие производители были вынуждены прекратить свою деятельность. По словам главы SIBA Энди Слинга, пивоварни, работающие почти во всех регионах страны, покидают рынок из-за экономического давления.
Эксперты называют несколько причин этой ситуации. Основной из них является повышение налогов, взимаемых государством.
Рост акцизных налогов и налога на добавленную стоимость на алкогольные напитки серьезно влияет на финансовую стабильность производителей. В результате многие пивоварни не могут продолжать свою деятельность.