Venesuelada sharoitlari og‘irligi va qiynoqlar qo‘llanilishi bilan tanilgan “Gelikoid” qamoqxonasidan kamida to‘qqiz nafar mahbus ozod etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular orasida huquq himoyachisi Xaver Tarasona va bir qancha siyosiy faollar borligi ma’lum qilindi. Ushbu hodisa 1-fevral kuni poytaxt Karakas shahrida sodir bo‘ldi.
“Gelikoid” qamoqxonasi qattiq shart-sharoitlari va hukumatga qarshi chiqqanlarga nisbatan muomalasi tufayli xalqaro e’tiborda turibdi. Venesueladagi huquqni himoya qilish tashkiloti Foro Penalning xabariga ko‘ra, Xaver Tarasona ozod qilinganlar orasida bo‘lgan.
Uning akasi Xose-Rafael Tarasona ijtimoiy tarmoqda 1675 kun davom etgan qamoqdan so‘ng Xaver erkinlikka chiqqanini e’lon qildi. Shuningdek, u bu jarayonga ko‘mak berganlarga minnatdorlik bildirdi.
Foro Penal vitse-prezidenti Gonsalo Ximiob ham ushbu voqeaga munosabat bildirib, erkinlik sari har bir qadamning ahamiyatli ekanini ta’kidladi. Tashkilot ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi haftalarda mamlakatda 300 dan ortiq siyosiy mahbus ozod etilgan, biroq 700 nafardan ziyodi hali ham qamoqda qolmoqda.
30-yanvar kuni Venesuela hukumati yuzlab siyosiy mahbuslarni amnistiya qilish va “Gelikoid” qamoqxonasini yopish rejalarini e’lon qildi. Prezident vazifasini bajaruvchi Delsi Rodriges Oliy sudda chiqish qilib, 1999-yildan buyon davom etayotgan siyosiy zo‘ravonlik davrini qamrab oladigan umumiy amnistiya to‘g‘risidagi qonun qabul qilish niyatini bildirdi.
Shuningdek, AQSh harbiylari Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olganidan keyin, mamlakatda yuzlab siyosiy mahbuslar ozod etilgani xabar qilingan. Venesuela hukumati bu raqam 600 nafardan oshganini bildirgan bo‘lsa-da, huquq himoyachilari bu ko‘rsatkichga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.

Из тюрьмы «Геликоид» освобождены политические заключённые
В Венесуэле из тюрьмы «Геликоид», известной тяжёлыми условиями и применением пыток, были освобождены как минимум девять заключённых. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что среди них находятся правозащитник Хавьер Тарасона и несколько политических активистов. Это событие произошло 1 февраля в столице Каракасе.
Тюрьма «Геликоид» находится в центре международного внимания из-за жёстких условий содержания и обращения с теми, кто выступает против правительства. По данным венесуэльской правозащитной организации Foro Penal, Хавьер Тарасона был среди освобождённых.
Его брат Хосе-Рафаэль Тарасона объявил в социальной сети о выходе Хавьера на свободу после 1675 дней заключения. Также он выразил благодарность тем, кто помогал в этом процессе.
Вице-президент Foro Penal Гонсало Химиоб также прокомментировал это событие, подчеркнув важность каждого шага на пути к свободе. По данным организации, за последние недели в стране было освобождено более 300 политических заключённых, однако более 700 человек всё ещё остаются в заключении.
30 января правительство Венесуэлы объявило о планах амнистировать сотни политических заключённых и закрыть тюрьму «Геликоид». Исполняющая обязанности президента Делси Родригес выступила в Верховном суде с заявлением о намерении принять закон о всеобщей амнистии, охватывающей период политического насилия, продолжающегося с 1999 года.
Также сообщалось, что после задержания венесуэльского президента Николаса Мадуро американскими военными в стране были освобождены сотни политических заключённых. Правительство Венесуэлы заявило, что их число превысило 600, однако правозащитники относятся к этой цифре с осторожностью.
Этот процесс может означать начало нового этапа в политической ситуации Венесуэлы. Главное, что принимаемые решения должны способствовать открытому и справедливому разрешению судьбы тех, кто остаётся в заключении.