Nemislar AQSHni dunyo tinchligiga tahdid deb bilmoqda
Germaniya aholisi orasida AQSHning dunyo tinchligiga tahdid soluvchi davlat sifatida ko‘rilishi bo‘yicha qarashlar o‘zgarib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Allensbax instituti o‘tkazgan ijtimoiy so‘rov natijalari nemis jamiyatida xavotirlar kuchayganini va geosiyosiy vaziyatga nisbatan yondashuvlar o‘zgarayotganini ko‘rsatdi. So‘rov natijalariga ko‘ra, nemislarning 65 foizi AQSHni dunyo barqarorligiga eng katta xavf soluvchi davlat sifatida baholagan.
Bu ko‘rsatkich 2025 yilda 46 foiz, 2024 yilda esa 24 foiz edi. Bu raqamlar AQSH tashqi siyosatiga nisbatan ishonch pasayib borayotganidan dalolat beradi.
Shuningdek, NATO doirasidagi ittifoqchilikka bo‘lgan ishonch ham kamaygan. Respondentlarning atigi 32 foizi Yevropaga hujum qilinsa, AQSH yordam beradi, deb hisoblaydi.
Rossiya esa Germaniya aholisi uchun asosiy xavf manbai bo‘lib qolmoqda. So‘rovda qatnashganlarning 81 foizi Rossiyani tinchlikka tahdid sifatida ko‘rsatgan.
Xitoy ham tahdid sifatida tilga olinib, respondentlarning 46 foizi uni xavfli davlat deb hisoblagan. Biroq tashqi tahdidlar kuchayganiga qaramay, nemislarning ko‘pchiligi Germaniyaning urush girdobiga tortilishiga ishonmaydi.
So‘rovda qatnashganlarning 45 foizi urush ehtimolini juda past deb baholagan, faqat 28 foizi esa qurolli to‘qnashuvdan xavotir bildirgan. Shunga qaramay, nemislarning 49 foizi og‘ir vaziyatlarda ham vatanini tark etmasligini ta’kidlagan, bu esa jamiyatda vatanparvarlik tuyg‘usi saqlanib qolganini ko‘rsatadi.
Mazkur so‘rov 16 yoshdan katta bo‘lgan mingdan ortiq respondentlar o‘rtasida o‘tkazilib, bugungi kunning dolzarb geosiyosiy xatarlarini yoritib bergan. Sizningcha, dunyo tinchligiga haqiqiy tahdid qaysi davlatdan kelishi mumkin?

Немцы считают США угрозой мировому миру
В Германии меняется восприятие США как государства, угрожающего мировому миру. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты социального опроса, проведенного Институтом Алленсбах, показали усиление тревог в немецком обществе и изменение подходов к геополитической ситуации. Согласно результатам опроса, 65% немцев оценивают США как государство, представляющее наибольшую угрозу мировой стабильности.
Этот показатель составлял 46% в 2025 году и 24% в 2024 году. Эти цифры свидетельствуют о снижении доверия к внешней политике США.
Кроме того, доверие к союзничеству в рамках НАТО также снизилось. Лишь 32% респондентов считают, что США помогут в случае нападения на Европу.
Россия по-прежнему остается основным источником угрозы для населения Германии. 81% участников опроса назвали Россию угрозой миру.
Китай также упоминается как угроза: 46% респондентов считают его опасным государством. Однако, несмотря на усиление внешних угроз, большинство немцев не верят в вовлечение Германии в военный конфликт.
45% участников опроса оценивают вероятность войны как очень низкую, только 28% выражают обеспокоенность вооруженным столкновением. Тем не менее, 49% немцев подчеркнули, что не покинут родину даже в тяжелых ситуациях, что свидетельствует о сохранении патриотических чувств в обществе.
Данный опрос был проведен среди более тысячи респондентов старше 16 лет и освещает актуальные геополитические риски современности. Как вы считаете, из какой страны может исходить реальная угроза мировому миру?