Yer yuzida so‘nggi 125 ming yillik rekord harorat
Yer yuzida so‘nggi 125 ming yil ichidagi eng yuqori harorat qayd etilgani haqida olim Kristofer Vulf ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Guardian nashriga bergan intervyusida u iqlim o‘zgarishi kutilganidan ham tezroq kechayotgani va global isish Yerda xavfli holatlar, hatto “do‘zox iqlimi”ga o‘xshash vaziyatlarni yuzaga keltirishi mumkinligini ta’kidladi. Buyuk Britaniyaning Ekseter universiteti professori Tim Lenton ham bu masalani jiddiy baholab, hatto haroratning bir necha darajaga ko‘tarilishi insoniyat uchun katta xavf tug‘dirishini aytdi.
Uning fikricha, Yer yuzida to‘liq “issiqxona effekti”ga yetib borish shart emas, chunki haroratning atigi 3 darajaga oshishi ham jamiyatlar va inson hayoti uchun og‘ir oqibatlarga olib kelishi mumkin. Olimlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, global isish iqtisodiyot va jamiyatning hozirgi shaklda faoliyat yuritishini izdan chiqarishi mumkin.
Ayniqsa, “issiqxona Yer” ssenariysi oddiy harorat ko‘tarilishidan ko‘ra jiddiyroq muammolarni keltirib chiqarishi ehtimoli bor. Shu sababli, mutaxassislar iqlim o‘zgarishini jilovlash bo‘yicha zudlik bilan choralar ko‘rish zarurligini ta’kidlamoqda.

Рекордная температура за последние 125 тысяч лет на Земле
Ученый Кристофер Вулф сообщил о регистрации самой высокой температуры за последние 125 тысяч лет на Земле. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью изданию The Guardian он подчеркнул, что изменение климата происходит быстрее, чем ожидалось, и глобальное потепление может привести к опасным ситуациям на Земле, вплоть до возникновения условий, похожих на «адский климат». Профессор Университета Эксетера Тим Лентон также серьезно оценил эту проблему, отметив, что повышение температуры всего на несколько градусов представляет большую угрозу для человечества.
По его мнению, для достижения полного «парникового эффекта» на Земле необязательно, поскольку повышение температуры всего на 3 градуса может привести к тяжелым последствиям для обществ и жизни людей. По расчетам ученых, глобальное потепление может нарушить функционирование экономики и общества в их нынешнем виде.
Особенно вероятно, что сценарий «парниковой Земли» вызовет более серьезные проблемы, чем просто повышение температуры. Поэтому специалисты подчеркивают необходимость немедленных мер по сдерживанию изменения климата.