Xitoy Ukrainadagi mojaro bo‘yicha pozitsiyasini o‘zgartirmoqda
Xitoyning Ukrainadagi mojaro yuzasidan pozitsiyasi o‘zgarayotgani haqida Bloomberg agentligi xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
14-fevral kuni e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy avval mojaroning iqtisodiy oqibatlaridan xavotir bildirgan bo‘lsa, hozirda bu masalaga boshqacha yondashmoqda. Agentlikning qayd etishicha, bunga Yevropa davlatlarining Ukrainaga e’tibor qaratib, Osiyodan qisman uzoqlashgani ham sabab bo‘lishi mumkin.
Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy prezidenti Si Tszinpin Ukrainadagi mojaroda Rossiyani qo‘llab-quvvatlashga nisbatan ancha ishonchli pozitsiyada bo‘lgan. Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I esa Ukraina inqirozida Xitoyning bevosita ishtirokchi emasligini yana bir bor ta’kidlagan.
Shu bilan birga, u Xitoyning tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlashini bildirgan. G‘arb yetakchilari Xitoy bilan munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan sa’y-harakatlar olib borayotgan bir paytda, Van I Yevropa tomonini Ukrainadagi mojaro bo‘yicha o‘z g‘oyalarini va rejalarini taqdim etishga chaqirgan.
U mojaroning asosiy sabablarini bartaraf etish va Yevropada tinchlik hamda barqarorlikni ta’minlash zarurligini urg‘ulagan. Shu bilan birga, AQShning NATOdagi doimiy vakili Metyu Uitaker Xitoy mojaroning tugatilishida muhim rol o‘ynashi mumkinligini aytgan.
Bu esa xalqaro hamjamiyatda Xitoyning Ukrainadagi vaziyatga ta’siri yuzasidan turli fikrlar paydo bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda.

Китай меняет свою позицию по конфликту в Украине
Агентство Bloomberg сообщило о том, что позиция Китая по конфликту в Украине меняется. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, опубликованной 14 февраля, ранее Китай выражал обеспокоенность экономическими последствиями конфликта, а теперь подходит к этому вопросу иначе. По мнению агентства, этому может способствовать то, что европейские страны сосредоточили внимание на Украине, отчасти отдалившись от Азии.
По данным Bloomberg, президент Китая Си Цзиньпин занимал достаточно уверенную позицию в поддержке России в конфликте в Украине. Министр иностранных дел Китая Ван И вновь подчеркнул, что Китай не является прямым участником украинского кризиса.
Вместе с тем он заявил о поддержке Китаем мирного процесса. В то время как западные лидеры предпринимают усилия по улучшению отношений с Китаем, Ван И призвал европейскую сторону представить свои идеи и планы по конфликту в Украине.
Он подчеркнул необходимость устранения основных причин конфликта и обеспечения мира и стабильности в Европе. В то же время постоянный представитель США в НАТО Мэтью Уитакер заявил, что Китай может сыграть важную роль в прекращении конфликта.
Это вызывает различные мнения в международном сообществе относительно влияния Китая на ситуацию в Украине.