Tramp NUJ va maxfiy hujjatlar oshkorini muhokama qildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp noma’lum uchar jismlar (NUJ) va yerdan tashqari hayotga oid maxfiy hujjatlarni oshkor qilish masalasini ko‘tarib chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Pentagon va boshqa tegishli idoralarga ushbu mavzudagi materiallarni bosqichma-bosqich maxfiylikdan chiqarish bo‘yicha topshiriq berishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Trampning ta’kidlashicha, bu jarayon murakkab bo‘lsa-da, jamoatchilik uchun juda qiziqarli va muhimdir.
Tramp mazkur mavzuni Truth Social platformasida ham muhokama qilib, jamoatchilik orasida bu masalaga bo‘lgan ulkan qiziqishni asosiy sabab sifatida ko‘rsatdi. U “Hamma bu haqida so‘rayapti, demak, bu borada bir qarorga kelamiz”, degan fikrni bildirgan.
Sobiq prezident Barak Obamaning 15-fevral kuni bergan intervyusi ham ushbu mavzuga qiziqishni kuchaytirdi. Obama koinotning ulkanligi sababli boshqa joylarda hayot bo‘lish ehtimolini yuqori deb baholadi.
U prezidentligi davrida yerdan tashqari hayot bilan aloqa qilinganiga oid hech qanday dalil ko‘rmaganini ham qo‘shimcha qildi. Ushbu izohlar tezda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
19-fevral kuni Tramp jurnalistlar bilan suhbatda Obamaning fikrlarini tanqid qildi va bunday mavzularda ochiq gapirish noto‘g‘ri ekanini qayd etdi. Trampning nazarida, Obamaning oddiy ehtimol haqidagi izohi ham maxfiy ma’lumotga daxldor bo‘lishi mumkin.
Hozircha Pentagon va boshqa rasmiy idoralar bunday hujjatlar qachon va qanday shaklda oshkor qilinishiga oid aniq ma’lumot bermagan. Shu sababli yaqin kunlarda asosiy savol – bu faqat bayonotmi yoki haqiqiy mexanizm ishga tushadimi – bo‘lib qolmoqda.
Agar katta hajmdagi materiallar ochilsa, NUJ mavzusiga qiziqish yanada ortishi shubhasiz. Biroq oxirgi yillardagi rasmiy tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, NUJ deb qayd etilgan ko‘plab holatlar dron, shar yoki optik illyuziya kabi oddiy sabablar bilan izohlangan.
Hozircha yerdan tashqari hayot mavjudligini tasdiqlovchi qat’iy dalillar yo‘q. Shu bois, bu mavzudagi intriga davom etayotgan bo‘lsa-da, aniqlik kirituvchi yakuniy javoblar hali berilmagan.

Трамп обсудил НЮЖ и раскрытие секретных документов
Бывший президент США Дональд Трамп поднял вопрос о раскрытии секретных документов, касающихся неопознанных летающих объектов (НЛО) и внеземной жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил, что планирует поручить Пентагону и другим соответствующим ведомствам поэтапно рассекретить материалы по этой теме. По словам Трампа, несмотря на сложность процесса, это будет очень интересно и важно для общественности.
Трамп также обсудил эту тему на платформе Truth Social, указав на огромный интерес общественности к этому вопросу как на основную причину. Он заявил: «Все спрашивают об этом, значит, мы придём к какому-то решению».
Интервью бывшего президента Барака Обамы, данное 15 февраля, также усилило интерес к данной теме. Обама оценил вероятность существования жизни в других местах как высокую из-за огромных размеров космоса.
Он добавил, что во время своего президентства не видел никаких доказательств контактов с внеземной жизнью. Эти комментарии быстро вызвали широкие обсуждения.
19 февраля Трамп в разговоре с журналистами раскритиковал мнение Обамы и отметил, что открыто говорить на такие темы неправильно. По мнению Трампа, даже обычное предположение Обамы может касаться секретной информации.
Пока Пентагон и другие официальные ведомства не предоставили точной информации о том, когда и в каком виде будут рассекречены такие документы. Поэтому главный вопрос ближайших дней — будет ли это лишь заявление или действительно запустится механизм раскрытия.
Если будет опубликован большой объём материалов, интерес к теме НЛО, без сомнения, возрастёт. Однако официальные анализы последних лет показывают, что многие случаи, классифицированные как НЛО, объясняются простыми причинами, такими как дроны, шары или оптические иллюзии.
Пока нет твёрдых доказательств существования внеземной жизни. Поэтому, несмотря на продолжающийся интерес к этой теме, окончательных и ясных ответов пока не дано.