AQSh Moliya vazirligining Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) O‘zbekiston fuqarosi Azizjon Mamashoyevni sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika tomonining ma’lumotiga ko‘ra, Mamashoyev rossiyalik hakerlar guruhi bilan hamkorlik qilgan va global kiberxavfsizlikka tahdid soluvchi faoliyatlarda qatnashgan. Mamashoyev va uning Advance Security Solutions kompaniyasi AQShning maxsus "qora ro‘yxati" (SDN) ga kiritildi.
Ushbu ro‘yxatga tushgan shaxslarning AQShdagi barcha mol-mulklari muzlatiladi, shuningdek, AQSh kompaniyalari va fuqarolariga ular bilan iqtisodiy aloqalar o‘rnatish taqiqlanadi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Advance Security Solutions kompaniyasi 2025-yilda Dubayda ro‘yxatdan o‘tgan, biroq uning Toshkentda ham yuridik manzili qayd etilgan.
Kompaniya "hujumkor kiberxavfsizlik" yo‘nalishida faoliyat yuritgan va tizimlardagi zaifliklar haqida ma’lumotlarni sotish bilan shug‘ullangan. Shuningdek, kompaniya kompyuter tizimlarini buzishga mo‘ljallangan texnologiyalarni tarqatishda ishtirok etgan.
Mamashoyev bilan birga bir necha rossiyaliklar, jumladan, Sergey Zelenyuk ham sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan. Zelenyuk AQSh davlat idoralari va tibbiyot muassasalariga zararli dasturlar orqali hujum uyushtirganlikda gumon qilinmoqda.
O‘zbekistonlik Mamashoyev ushbu guruhga texnik va moddiy yordam ko‘rsatib kelganlikda ayblanmoqda. Bu O‘zbekistonga aloqador korxonalarning AQSh sanksiyalariga duchor bo‘lishi bilan bog‘liq ilk holat emas.
2025-yilda Rossiya harbiy texnik infratuzilmasini qo‘llab-quvvatlagani uchun "Datavice" kompaniyasiga ham cheklovlar joriy etilgan edi. Bunday holatlar xalqaro tashkilotlarning mintaqadagi kiberfaoliyatga e’tiborini kuchaytirayotganini ko‘rsatadi.
Kiberjinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro sanksiyalar qanchalik samarali vosita bo‘lishi mumkin? Bu borada fikrlar turlicha.

O‘zbekistonlik tadbirkor AQSh sanksiyalariga uchradi
Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США внесло гражданина Узбекистана Азизжона Мамашоева в список санкций. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным американской стороны, Мамашоев сотрудничал с российской группой хакеров и участвовал в деятельности, угрожающей глобальной кибербезопасности. Мамашоев и его компания Advance Security Solutions были включены в специальный «черный список» США (SDN).
Все активы лиц, включённых в этот список, в США замораживаются, а американским компаниям и гражданам запрещается устанавливать с ними экономические связи. По данным расследования, компания Advance Security Solutions была зарегистрирована в Дубае в 2025 году, однако её юридический адрес также зарегистрирован в Ташкенте.
Компания занималась деятельностью в области «агрессивной кибербезопасности» и торговлей информацией о уязвимостях в системах. Кроме того, компания участвовала в распространении технологий, предназначенных для взлома компьютерных систем.
Вместе с Мамашоевым в список санкций были включены несколько россиян, в том числе Сергей Зеленюк. Зеленюк подозревается в организации атак вредоносными программами на государственные учреждения и медицинские организации США.
Узбекистанец Мамашоев обвиняется в оказании технической и материальной поддержки этой группе. Это не первый случай, когда компании, связанные с Узбекистаном, подвергаются санкциям США.
В 2025 году ограничения были введены и в отношении компании «Datavice» за поддержку военной технической инфраструктуры России. Такие случаи свидетельствуют о растущем внимании международных организаций к кибердеятельности в регионе.
Насколько эффективным инструментом могут быть международные санкции в борьбе с киберпреступностью? Мнения по этому вопросу различаются.